m install
nello construct

Handbal, Liga Zimbrilor: Un punct pentru Potaissa Turda în ultima etapă din 2023 (VIDEO cu finalul tensionat)

floris

Potaissa Turda a remizat astăzi, scor 29-29, pe terenul celor de la CSM Vaslui, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XIV-a din campionat, ultima din 2023.

Partida a fost una extrem de echilibrată, pe toata durata confruntării.

Gazdele au reușit să se desprindă la două goluri în minutul 15 (8-6), însă Turda a revenit rapid pe tabelă și a marcat de trei ori (8-9, min 17).

Până la pauză, egalitatea de pe tabelă a persistat, niciuna dintre cele echipe distanțându-se la mai mult de un gol.

Scorul pauzei a fost 14-14.

Partea a doua s-a desfășurat după aceleași coordonate, „echilibru” fiind cuvântul de ordine.

Turda a reușit să se distanțeze la două goluri (17-19, min 37), însă Vasluiul a continuat jocul bun și a reușit să revină și să egaleze la 23 (min 47).

Ajutați de un portar în mare formă, Valentin Petrila, gazdele au reușit să treacă în avantaj (25-24, min 51), însă Potaissa a egalat repede și a trecut în avantaj (26-27, min 56).

Finalul a fost unul de infarct. Vasluiul a avut 29-28 și atacul, însă nu a reușit să marcheze. Potaissa a primit mingea când mai erau 7 secunde, iar Vojvodic a reușit să marcheze golul care „a împărțit punctele”.

Ambii portari au fost în mare formă, Petrilă terminând cu 16 parade, în timp ce Șelaru a avut 14.

S-a terminat 29-29 și pentru Potaissa urmează vacanță de iarnă, următorul meci fiind programat la începutul lunii februarie.

CSM VASLUI – POTAISSA TURDA 29-29 (14-14)

Potaissa Turda: Hanțaru (7), Ghiță (6), Thalmaier (5), Dumitriu (4), Ghivil (2), Reza Oraei (2), Vojvodic (1), Vereș (1), Ramos (1).

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj pe Whatsapp 0744694876