Handbal, Liga Zimbrilor: Potaissa se întoarce cu trei puncte de la Timișoara

poli-potaissa

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 35-26, pe terenul celor de la Poli Timișoara, într-un meci ce a contat pentru etapa a VI-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Primele minute ale întâlnirii au fost echilibrate, ambele echipe reușind să marcheze pe atac.

Din păcate, în minutul 5, Cristi Ghiță s-a accidentat la glezna stângă, după ce a căzut rău pe picior, acesta urmărind restul partidei cu o pungă de gheață la gleznă. În primele 5 minute, Ghiță a marcat de trei ori.

Horațiu Gal a „mutat” pe plan tactic, Gică Cîntec fiind „transformat” în inter dreapta.

Echilibrul s-a menținut până în minutul 9, când Turda a reușit să se distanțeze pentru prima dată la două goluri (5-7).

Timișoara a avut puterea să mai revină, reușind să se apropie la un singur gol (10-11, min 16).

La scorul de 11-13 (min 18), tehnicianul turdean a cerut time-out, iar jocul s-a schimbat. Turda a început să preseze tot mai mult, iar la pauză diferența a fost de șase goluri în favoarea Potaissei (14-20).

TURDA URCĂ PÂNĂ PE LOCUL 4

Repriza a doua s-a jucat după același tipar, Turda continuând să se distanțeze.

Horațiu Gal a avut posibilitatea să ruleze tot lotul avut la dispoziție, singurele emoții în finalul meciului fiind la ușoara accidentare a lui Radu Lazăr care a părăsit terenul cu probleme musculare.

S-a terminat 26-35 și Potaissa Turda va juca etapa viitoare pe teren propriu, contra celor de la CSM București (duminică, ora 11:00).

POLI TIMIȘOARA – POTAISSA TURDA 26-35 (14-20)

Potaissa Turda: Dragas (6 goluri), Vereș (5), Thalmaier (5), Szoke (4), Dumitriu (4), Ghiță (3), Cîntec (3), Talas (2), Lazăr (1), Pop (1), C.Ghivil (1)