Guvernul intenționează să acorde liber pentru ziua de vineri, 2 decembrie, întrucât miercuri, 30 noiembrie este Sfântul Andrei, iar joi, 1 decembrie, este Ziua Națională, astfel românii ar urma să aibă o minivacanță de cinci zile în perioada aceea a anului.
„Ziua de 2 decembrie 2022 fiind stabilită ca zi liberă, instituţiile publice și autoritățiile publice îşi vor prelungi corespunzător timpul de lucru, potrivit planificărilor stabilite. Prestarea muncii conform celor menționate nu conferă acordarea de timp liber corespunzător.
În ceea ce privește locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie sau specificului activităţii, dispozițiile prezentului act normativ nu se aplică.
De asemenea, pentru funcţionarea justiţiei ca serviciu public, dispozițiile prezentului act normativ nu se aplică magistraţilor şi celorlalte categorii de personal din cadrul instanţelor judecătoreşti implicate în soluţionarea proceselor cu termen în ziua de 2 decembrie 2022 şi nici participanţilor în aceste procese.”, se arată în Nota de fundamentare la proiectul de Hotărâre de Guvern.
Până atunci, pe 24 ianuarie se sărbătoreşte Ziua Unirii Principatelor Române, zi de sărbătoare legală conform Codului Muncii. Deoarece data de 24 ianuarie pică luni, românii vor avea parte de o minivacanţă de trei zile.
Potrivit Codului muncii, cu ocazia Zilei Unirii Principatelor Române (24 ianuarie), printre altele, salariații din țara noastră, indiferent dacă activează la stat sau în mediul privat, beneficiază de timp liber. În 2022, Ziua Unirii Principatelor Române pică într-o zi de luni, astfel că majoritatea salariaților de la noi vor beneficia de un weekend prelungit.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























