Astăzi, cadrele didactice din judeţul Cluj îşi vor suspenda activitatea timp de două ore. Între 12-14, peste 200.000 de dascăli afiliaţi la Federaţia Sindicatelor Libere din Învatamînt, Federaţia Educaţiei Naţionale şi sindicatul Alma Mater, vor să îşi impună punctul de vedere pentru a obţine salariile mărite cu 50 de procente.
La Cluj, 5.000 de cadre didactice afiliate acestor sindicate vor întrerupe munca în tot judeţul iar conform legislaţiei, dacă vor fi situaţii în care în aceeaşi şcoală sunt profesori care fac parte şi din sindicatul aflat în grevă, şi din cel care nu protestează, elevii vor rămâne în clasă, sub supraveghere, pe durata orelor.
Pe lângă greva de avertisment, astăzi, între orele 11 şi 14, cadrele didactice pichetează Parlamentul. Dascălii au sesizat Avocatul Poporului, care a atacat la Curtea Constituţională Ordonanţa Guvernului prin care majorările salariale au fost amânate până pe 1 aprilie. Singurele şcoli în care se vor ţine orele sânt cele afiliate sindicatului „Spiru Haret” din Turda şi Câmpia Turzii, precum şi la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Iuliu Haţieganu”. Motivul este explicat de liderul sindicatului Spiru Haret din Turda, Ioan Marcu ” Să nu credeţi că nu suntem solidari cu colegii noştrii! Facem parte din această mişcare, numai că, conform unui acord comun, protestul se declanşază în etape diferite. Săptămâna trecută, noi am făcut grevă pentru o zi…ei bine, astăzi este rândul celorlalţi să declare această grevă. Noi am făcut acea grevă atipică pe data de 3 noiembrie” spune Marcu.
Profesorii vor demara în 18 noiembrie grevă generală.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.