marian morar

Fotbal, Liga 4: Victorie pentru Arieșul în partida cu Feleacu (VIDEO-REZUMAT)

zamblau eugen

Arieșul Turda s-a impus în această după-masă, scor 3-1, pe terenul din parcul „Iuliu Hațieganu” în fața celor de la Viitorul Feleacu, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXI-a, din cadrul ligii a patra de fotbal, zona Cluj.

Prima ocazie a partidei a aparținut gazdelor, Bălan a tras puternic din careu, însă Ursu a respins în corner (min 3). Bituleanu a trecut și el pe lângă deschiderea scorului (min 12). Silaghi a reușit să marcheze în minutul 15, după o pasă superbă a lui Savu. Arieșul și-a dublat avantajul în minutul 20, când Paleoca a marcat cu capul, în urma unui corner. În minutul 22, Silaghi a ratat o nouă ocazie la poarta gazdelor. În minutul 37, Stan a executat rapid o lovitură liberă și Doroftei a reluat cu latul în poarta lui Ursu.

În minutul 58, Silaghi a trecut pe lângă golul de 1-3, iar la poarta Turzii, Ursu a scos șutul lui Daniel Moldovan. În minutul 67, Chișu a tras puternic de la 20 de metri, însă Silaghi a respins în bară. După alte 11 minute, Mărie a rămas singur cu portarul gazdelor, însă a tras pe lângă. Doroftei a ratat egalarea în minutul 85, Ursu reușind să trimită balonul în corner. În minutul 90, Mărie a mai ratat o ocazie imensă, trimițând pe lângă poartă din centrul careului. Golul de 1-3 a venit în al doilea minut de prelungiri, când Lăkătuș a tras la colțul lung din interiorul careului.

S-a terminat 1-3 și Arieșul Turda așteaptă din poziția de lider, marele derby de săptămâna viitoare, contra celor de la CS Florești. Partida va avea loc sâmbătă, 14 aprilie, de la ora 11, la Turda și va fi transmisă în direct pe TurdaNews.

VIITORUL FELEACU – ARIEȘUL TURDA 1-3 (Doroftei 37` / Silaghi 15`, Paleoca 20`, Lăkătuș 90+2`)

Viitorul Feleacu: Silaghi – Gligan, Stan, Rad (P.Brie 79`), Tânc, Goga, H.Moldovan, R.Brie, D.Moldovan, Doroftei, Bălan (Pop 61`).

Arieșul Turda: Ursu – Soporan, Paleoca (Moldovan 90+3`), Ionescu, Marcu, Cocoară, Savu, David (Lăkătuș 70`), Silaghi (Mărginean 81`), Bituleanu (Mărie 56`), Chișu.

În cealaltă partidă a zilei, CS Florești se va impune la „masa verde” după ce oaspeții au avut prea puțini jucători.