Fotbal, Liga 4: Victoria Viișoara continuă forma excelentă din debutul sezonului (Foto + Video)

viisoara-gilau

Victoria Viișoara s-a impus astăzi, scor 4-2, în fața celor de la Someșul Gilău, într-un meci care a contat pentru etapa a III-a, din cadrul ligii a patra.

Gazdele au început mai bine partida și au avut mai mult posesia în primele minute. Prima ocazie a venit în minutul 14, când Tritean a centrat de pe stânga, mingea a ajuns la Iepure, însă șutul acestuia a fost deviat în corner.

Același Iepure putea marca la o ieșire greșită a lui Kerekes, însă lobul său a trecut pe lângă poartă.

Din minutul 20 au început și oaspeții să iasă la joc și „au împins” disputa în terenul Viișoarei.

Crăciun l-a pus la lucru pe Fekete în două rânduri (min 25 și 28), însă portarul Viișoarei a fost la post de fiecare dată. Au fost ocaziile care au anunțat golul, Chiorean reușind să marcheze cu un șut din întoarcere (min 34).

Viișoara a început să preseze, iar golul egalării a venit în prelungirile partidei, când Șoancă a executat puternic o lovitură liberă, iar mingea l-a surprins pe Kerekes.

MECI SPECTACULOS ÎN PARTEA SECUNDĂ

Repriza a doua a început cu ocazia lui Iepure, blocat excelent de Kerekes. De altfel, portarul celor de la Someșul a avut o evoluție excelentă în partea secundă, având câteva intervenții foarte bune, mai ales pe mingile în adâncime.

Golul de 2-1 a venit în minutul 55, când Iepure, lansat excelent în adâncime, a câștigat duelul în viteză cu Coldea și l-a învins pe Kerekes cu un șut la colțul lung.

În minutul 66, Indrei a marcat pentru 3-1, la capătul unei acțiuni excelente la care a colaborat cu Iepure..

Someșul a revenit rapid în meci, Crăciun executând excelent o lovitură liberă din poziție ideală.

Viișoara „a rezolvat” meciul în minutul 87, când Iepure a reușit „dubla” după o centrare venită de la Costea.

Oaspeții au încercat să revină rapid în joc, însă Fekete a fost la post la ocaziile lui Marian și Crăciun.

S-a terminat 4-2 și Victoria Viișoara urcă pe primul loc al clasamentului, cel puțin până mâine. Etapa viitoare, Viișoara se va deplasa la Triteni (sâmbătă, ora 11), partida urmând să fie transmisă în direct pe TurdaNews.

La finalul partidei, antrenorul Victoriei, Gabriel Mocean, ne-a declarat:

„Clasamentul se face după etapa a opta, ne bucurăm de victorie. A fost o victorie muncită cu o echipă experimentată, cu mulți fotbaliști buni. Urmează meciurile cu Triteni și Mihai Viteazu, sunt alte ambiții în joc, sunt derby-urile locale, astea sunt cele mai importante.”

VICTORIA VIIȘOARA – SOMEȘUL GILĂU 4-2 (Șoancă 45+2`, Iepure 55`, 87`, Indrei 66` / Chiorean 34`, Crăciun 68`)

Victoria Viișoara: Fekete – Balint, Sur, Mocean, Tritean, Șoancă, Mureșan (Mureșan 61`), D. Varga, O.Varga (Sașa 57` – Costea 75), Iepure, Silaghi (Indrei 46`)

Someșul Gilău: Kerekes – Bikali (Vele 51`), Chiorean (Fertea 46` – Mateș 61`), Coldea, Crăciun, Macula (Onofrei 68), Marian, Niste, Șandor, Stan, Todoran