Fotbal, Liga 4: Triteniul a pierdut al patrulea meci la rând. Unirea are șanse mari să câștige la „masa verde” (GALERIE FOTO)

triteni-floresti

Unirea Tritenii de Jos a pierdut astăzi, scor 1-3, pe terenul celor de la Academia de Fotbal Florești, într-un meci ce a contat pentru etapa a V-a, din cadrul ligii a patra de fotbal.

Totuși, formația din Triteni ar trebui să câștige meciul la „masa verde”, după ce gazdele au efectuate șase schimbări, regulamentul permițând doar cinci.

Oaspeții au început mai bine meciul și au avut mai mult posesia, însă prima ocazie a venit la poarta lui Cecălășan, însă Cătuna nu a reușit să marcheze. Triteniul a replicat prin șutul lui Chișu (min 18).

Prima mare ocazie a venit în minutul 21, când Paleoca a centrat însă lovitura de cap a lui Duma a trecut pe lângă poartă. După doar trei minute, Bărbos a pătruns pe partea stângă, a șutat la poartă, însă Ferencz a atenuat șutul, iar Corujan a respins de pe linia porții.

Gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 26, după o acțiune pe partea stângă, mingea a ajuns în zonă centrală la Bodea, care a reușit să marcheze cu un șut de la marginea careului.

După doar două minute, Triteniul a reușit egalarea, Chișu reușind să trimită mingea în poartă cu o execuție spectaculoasă.

Unirea a continuat seria ratărilor, Ferencz intervenind excelent în două rânduri în fața lui Bărbos. Floreștiul a replicat prin lovitura liberă a lui Negrilă, respinsă excelent de Șuteu. Cu trei minute înainte de ocazia lui Negrilă, Cecălășan se accidentase, în locul său intrând Șuteu.

CĂDEREA DIN REPRIZA A DOUA

Oaspeții au început mai bine repriza a doua, însă Ferencz a fost din nou la post la șutul lui Paleoca. Marea ocazie a părții a doua a venit în minutul 48, când Paleoca nu a nimerit poarta din 4m, cu o lovitură de cap.

Bogdan Paleoca a fost singurul jucător de la Triteni care s-a ridicat la nivelul așteptărilor, tânărul jucător evoluând constant bine pe toată durata partidei.

În minutul 68, Cătuna a pătruns în careu, după ce a trecut ușor de Porumb, fiind faultat de acesta. Penalty-ul a fost transformat cu siguranță de Corujan.

Scorul final l-a stabilit Popa, după ce profitat de o greșeală în defensiva Triteniului.

Pe final de meci ambele echipe au avut ocazia să mai marcheze, însă s-a terminat 3-1

Marți va avea loc ședința la AJF care va decide soarta meciului.

Etapa viitoare, Unirea Tritenii de Jos va primi vizita celor de la Someșul II Dej.

ACADEMIA DE FOTBAL FLOREȘTI – UNIREA TRITENII DE JOS 3-1 (Bodea 26`, Corujan 68„p, R.Popa 79` / Chișu 28`)

Unirea Tritenii de Jos: Cecălășan (Șuteu 40`) – Porumb (Buțurcă 69`), Gall (Tarcea 55`), Paleoca, Ludușan, Bogătean (Ozvadă 55`), Podariu (Rafai 66`), Bărbos, Duma, Bituleanu, Chișu

Academia de Fotbal Florești: Ferencz – Bodea (A.Popa 84`), Bucur (Rusu 46`), Cătuna, Corujan (Rotaru 84`), I.Gorba, M.Gorba, Negrilă (Mitrea 60`), Nemeș (R.Popa 53`), Pastor, Stanciu (Macingo 60`)

Etapa 5
25.09 11:00 Victoria Viișoara – Arieșul Mihai Viteazu 0-2
25.09 11:00 Olimpia Gherla – Unirea Iclod 4-1
26.09 11:00 ACS Florești – Vulturul Mintiu Gherlii 0-2
26.09 14:00 AdF Florești – Unirea Tritenii de Jos ?-?
26.09 17:00 Viitorul Poieni – Sporting Apahida
26.09 17:00 Supporter 2.0 – Viitorul Gârbău
27.09 18:00 Someșul II Dej – Someșul Gilău
Clasament (fără a lua în calcul rezultatul meciului AdF Florești – Unirea Triteni)
1. Vulturul Mintiu Gherlii 5 4 0 1 11-4 +7 12p
2. Sporting Apahida 4 3 1 0 16-6 +10 10p
3. Arieșul Mihai Viteazu 5 3 1 1 12-6 +6 10p
4. Victoria Viișoara 5 3 1 1 11-7 +4 10p
5. ACS Florești 5 3 0 2 17-10 +7 9p
6. Supporter 2.0 Cluj 3 2 1 0 10-2 +8 7p
7. Olimpia Gherla 5 2 1 2 11-9 +2 7p
8. Unirea Iclod 5 2 0 3 15-16 -1 6p