Fotbal, Liga 4: Radiografia etapei 8 (rezultate și clasament)

foto_102015_ariesul-mv-gilau

În cea de-a opta etapă a sezonului de toamnă au fost înscrise 21 de goluri, 5 de către echipele gazdă și 16 de cele vizitatoare. Cele mai multe goluri (7) au fost înscrise în partida FC Ardealul Cluj cu Potaissa Turda. Câte 5 goluri au fost marcate în partidele Someșul 2010 Apahida – Unirea Tritenii de jos și Viitorul Feleacu – ISCT 1921 Câmpia Turzii. Fără gol a fost derby-ul dintre Vulturul Mintiu Gherlii – Armenopolis Gherla.

Runda cu numărul 8 a ligii a patra din județul Cluj, s-a disputat pe parcursul a cinci zile, de miercuri până duminică.

Vulturul Mintiu Gherlii – Armenopolis Gherla  0 – 0

În derby-ul gherlean, ca și în toate derby-urile nu s-a putut  da un rezultat cert, chiar dacă Vulturul se află pe locul 2 și a evoluat pe teren propriu în fața vecinilor de la Armenopolis Gherla, ocupanta locului 7. În acest joc niciuna dintre echipe nu au reușit să marcheze. Contactat telefonic, delegatul echipei din Mintiu, Gavrilă Grigorean, a acuzat maniera de arbitraj a brigăzii care a oficiat.

Someșul 201 Apahida – Unirea Tritenii de Jos  2 – 3

Jocul dintre cele două echipe a debutat cu tatonări de ambele părți. După două oportunități ale oaspeților, gazdele deschid scorul, dar sunt egalați până la pauză dintr-un penalty. Repriza secundă a debutat după același scenariu, cu gazdele în calitate de marcatori, oaspeții egalează la 2 și preiau conducerea pe tabelă prin dubla lui Silviu Sașa. La zestrea de 5 puncte echipa din Triteni a mai adăugat 3.

Viitorul Feleacu – ISCT 1921 1 – 4

Felecanii și-au pus mari speranțe că vor lua toate punctele puse în joc, după ce s-au văzut în avantaj prin unicul gol reușit de ei. Nu a fost să fie așa, deoarece elevii lui Vali Șandru și Dorin Roșu au restabilit egalitatea și au trecut în avantaj încă din prima parte a întâlnirii. După pauză, ”sârmarii” au mai punctat de două ori, asigurându-și o victorie clară fără dubii. Cu această victorie, echipa din Câmpia Turzii a acumulat 9 puncte în clasament și urcă pe poziția a 8 în clasament.

Someșul Gilău – Unirea Florești  1  – 0

În ciuda ocaziilor din  jocul dintre vecini, tabela a ”înghețat” la 1-0 în favoarea gazdelor. Echipa din Gilău a acuzat voalat arbitrajul că ar fi avut un penalty, dar centralul întâlnirii nu l-a acordat, motivând că și oaspeții au avut un penalty pe care nu l-a acordat. Cu cele trei puncte obținute, Someșul acumulează 12 puncte  și urcă o poziție în clasament.

FC Ardealul  Cluj – Potaissa Turda  0  – 7

Scorul etapei s-a înregistrat miercuri seara la lumina reflectoarelor pe terenul sintetic din baza sportivă Ardealul din cartierul Someșeni, în partida FC Ardealul – Potaissa Turda. Scorul ne scutește de orice comentarii, iar victoria Potaissei nu o poate nimeni contesta. Cu această victorie, Potaissa a totalizat 19 puncte și totodată și-a consolidat poziția de lider .

Arieșul Mihai Viteazu – CFR Dej  2 – 1

După ce cu câteva zile în urmă Arieșul a dispus la scor de neprezentare de CFR-știi din Dej, în jocul din faza județeană a Cupei României Timișoreana, de această dată au trebuit să se întrebuințeze serios pentru obținerea celor trei puncte. Jocul din prima parte a curs într-un singur sens, respectiv spre poarta echipei dejene, numai că atacanții echipei gazdă s-au întrecut în ratări. După un 0-0 înregistrat la pauză, oaspeții au profitat în partea secundă de o neglijență a defensivei echipei gazdă și modifică pentru prima oară tabela de marcaj. La acest scor, gazdele turează motoarele și reușesc să restabileaască egalitatea în urma unui penalty, obținut de Lucian Nemeș. Tot Lucian Nemeș își aduce echipa în avantaj în minutele adiționale arătate de centralul întâlnirii, după o acțiune personală. Cu cele trei puncte obținute, Arieșul a realizat  16 puncte și ocupă în clasament locul 3.