m install
nello construct

Fotbal, Liga 4: Înfrângere dură pentru Arieșul Mihai Viteazu la Iclod (Foto)

zamblau eugen

Arieșul Mihai Viteazu a pierdut astăzi, scor 1-5, pe terenul celor de la Unirea Iclod, într-o partidă ce a contat pentru etapa a VIII-a, din cadrul ligii a patra.

După înfrângerea de pe teren propriu cu Viitorul Mihai Georgescu, băieții antrenați de Valentin Șandru avea nevoie de o victorie la Iclod pentru a-și „recupera” puncte. Oaspeții au surprins încă din start, portarul Dragoș Varga, fiind trimis în atacul celor de la Mihai Viteazu.

Chiar Varga a avut prima ocazie, dar nu a ajuns la o minge centrată în fața porții, balonul fiind deviat și de un apărător al Iclodului. Gazdele au replicat prin Pop.

Alexandru Mureșan a avut prima mare ocazie pentru Iclod, dar lovitura sa de cap a trecut puțin peste (min 23). Palea a ratat și el în urma unui corner (min 26), pentru ca Decean să respingă șutul puternic al lui Roman.

Golul a venit în minutul 32, când gazdele au marcat în urma unei lovituri de la 11m.

Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil, Iclodul având 1-0 după 45 de minute.

Dezastru după pauză

Repriza a doua a început perfect pentru gazde, iar în minutul 53, Dîrjan a trecut ușor de Gustavo și a marcat din interiorul careului.

Speranțele celor de la Arieșul au revenit în minutul 56, când Morar a văzut direct cartonașul roșu la un henț făcut în careu. Crișan a executat cu siguranță, iar Mihai Viteazu mai avea mai mult de jumătate de oră să caute egalarea.

Cu un om în minus, tot Unirea a fost echipa mai periculoasă, iar Dîrjan a făcut dubla în minutul 63, după ce a scăpat singur spre poarta oaspeților.

Lamah a avut o ocazie în minutul 77, însă șutul său a fost blocat de Petric.

Unirea a „închis” meciul în doar două minute, când Pop a marcat de două ori, pe final de meci.

S-a terminat 1-5 și Arieșul Mihai Viteazu este pe locul 5, la opt puncte de primul loc. Etapa viitoare, formația lui Valentin Șandru va evolua pe teren propriu, contra celor de la Minerul II Ocna Dej.

UNIREA ICLOD – ARIEȘUL MIHAI VITEAZU 5-1 (1-0)

Marcatori: Morar 32p, Dîrjan 53, 63, Pop 87, 88p / Crișan 57p

Arieșul Mihai Viteazu: Decean – Cîțcăuan (Ozvadă 61), Crișan, Gustavo, Gorba, Kiesz, Lamah, Mărie, Palea, Pîrțilă (Oltean 46), Varga (Bucea 68)

Unirea Iclod: Petric – Dîrjan, Morar, Garda, Coroian (Morar 61), Pop, C.Mureșan, A.Mureșan, Săvan, Sâmboan, Roman

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj pe Whatsapp 0744694876