Fotbal, Liga 4: Arieșul Mihai Viteazu s-a impus pe teren propriu (vezi rezultatele etapei și clasamentul)

foto_032018_mv-vulturul

Jocul de la Mihai Viteazu a debutat cu o dominare a gazdelor care în prima repriză au ratat nu mai puțin de 4 ocazii, când mingea s-a plimbat nestingherită paralel cu linia porții adverse, dar nimeni nu a reușit să o trimită în plasa porții echipei din Mintiu Gherlii. Nu au făcut-o gazdele, în schimb au reușit oaspeții să modifice tabela în singurul minut de prelungire a primului mitan, în urma unei lovituri de colț, Dragoș Olteanu și-a adus echipa în avantaj.

Debutul  părții secunde le-a găsit pe gazde în jumătatea adversă, iar George Kiezs, în minutul 50, a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. După alte 13 minute, Dodo Kopandy a făcut presiune pe adversari, a rămas cu mingea la picior și cu un șut din interiorul suprafeței de pedeapsă a adus liniștea pe banca gazdelor, care și-au mai adăugat încă 3 puncte la zestrea de 30.

Lucian Roșu, tehnicianul echipei gazdă, a avut la dispoziție următorul lot de jucători: S. Mureșan – B. Boboia, N. Crișan, B. Buglea, Cr. Moldovan, G. Kiezs, D. Kopandy (cpt), M. Ignat, C. Crișan, R. Danciu, B. Fechete, P. Călbază, A. Cîțcăuan, M. Râșteiu, R. Tarcea, S. German, S. Zbîncă, Ad. Popescu, H. Moldovan.

În jocul echipelor de juniori A1, ale celor două cluburi, gazdele au reușit să se impună cu scorul de 3 – 0, prin golurile semnate de Denis Roșu (2) și Daniel Pârțilă (1).

Etapa viitoare, Arieșul va evolua la Gherla, pe stadionul municipal, în compania celor de la Atletic Olimpia.