Fotbal, Liga 4: Arieșul Mihai Viteazu a câștigat trei puncte după ce a jucat mai mult de o repriză cu un om în minus

ariesulmv-olimpia

Arieșul Mihai Viteazu s-a impus astăzi, scor 2-0, în fața celor de la Olimpia Gherla, într-un meci care a contat pentru etapa a IV-a, din cadrul ligii a patra.

Primele minute ale întâlnirii au aparținut oaspeților, însă prima ocazie a venit la poarta lui Sălăgean, Dan Ștefan reluând puțin pe lângă o centrare de la Crișan.

David a ratat ocazia primei reprize în minutul 15, șutul său nimerind bara. După doar cinci minute, același David a încercat poarta, dar Sălăgean a fost la post.

În minutul 39, în urma unei mingi trimise în față, Lăkătuș a ieșit să blocheze, însă a atins mingea cu mâna și a fost eliminat. Tânărul Mârzan a intrat în poartă, Man părăsind terenul.

Dan Ștefan a trecut pe lângă gol în minutul 42, șutul său trecând puțin peste poartă. Ultima ocazie a venit la poarta Arieșului, Mârzan intervenind excelent la o lovitură liberă.

VICTORIA VIIȘOARA – ARIEȘUL MIHAI VITEAZU (25 septembrie, ora 11:00) – în direct pe TurdaNews

Partea a doua a început cu șutul lui Tetean care a trecut puțin peste poarta lui Mârzan.

Deși cu un om în minus, Arieșul a deschis în minutul 58, Mercean reușind să marcheze după o cursă superbă a lui Crișan.

După doar trei minute, David a lovit pentru a doua oară bara, după ce a scăpat singur cu Sălăgean.

Golul de 2-0 a venit în minutul 65, când Cosmin Mureșan a șutat puternic din marginea careului, iar Sălăgean nu a reușit să respingă.

În minutul 76, Mariș și Crișan au construit cea mai frumoasă fază a jocului, încheiată însă fără gol. După alte două minute, Arieșul a mai ratat o ocazie, Crișan șutând peste poartă.

Ultima șansă de gol a aparținut oaspeților, dar Mârzan a fost la post.

S-a terminat 2-0 și Arieșul Mihai Viteazu rămâne neînvinsă sub comanda lui Valentin Șandru. Etapa viitoare, Arieșul se va deplasa pe terenul celor de la Victoria Viișoara.

La finalul meciului, antrenorul celor de la Mihai Viteazu a declarat:

„Le-am transmis la pauză că nimic nu este pierdut, din contră, s-au mai câștigat meciuri cu oameni în minus. Băieții au recepționat bine mesajul și au dat drumul la joc, după o primă repriză cu început greoi. Totuși, am avut patru ocazii și în prima repriză pe care nu le-am fructificat. Am dat încredere adversarului care a venit peste noi, dar a doua repriză a fost una bună pentru noi și îi felicit pe băieți pentru victorie. Urmează un meci foarte greu săptămâna viitoare la Viișoara, mergem să jucăm și să obținem puncte.”

ARIEȘUL MIHAI VITEAZU – OLIMPIA GHERLA 2-0 (Mercean 58`, C.Mureșan 65`)

Arieșul Mihai Viteazu: Lăkătuș – Crișan, Buglea, R.Moldovan, M.Moldovan (C.Mureșan 46`), Mercean, Mărginean (M.Mureșan 77`), Ștefan, Man (Mârzan 40`), Kiesz (Porim 77`), David (Mariș 70`)

Olimpia Gherla: Sălăgean – Bochiș, Vereș (Fodor 84`), Gorgan, Moldovan (Măhălean 84`), F. Mureșan, Oltean (Sacu 57`), Stan, Fl.Mureșan (Maier 84`), Bocoș (Craveț 68`)