Fotbal, Liga 3: Turda a pierdut și la Reghin și rămâne fără punct în clasament (VIDEO-REZUMAT + FOTO)

reghin-ariesul

Sticla Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 0-1, pe terenul celor de la Avântul Reghin, într-un meci care a contat pentru etapa a III-a, din cadrul ligii a treia de fotbal.

Începutul de meci a aparținut gazdelor, care au avut patru cornere la poarta lui Onciu. Vereș a fost primul care a pus în pericol poarta gazdelor, dar șutul său a trecut pe lângă poartă. Avântul a replicat prin șutul lui Popa, însă Onciu a fost la post.

Până la pauză cele două echipe au jucat încâlcit, fără mari ocazii de poartă, cu Turda ceva mai periculoasă.

Repriza a doua a început cu ocazia lui Vereș, acesta a pătruns spre poarta lui Bucin, însă a șutat slab din interiorul careului, mingea fiind prinsă de Bucin. Același Vereș a mai avut două acțiuni la poarta Reghinului, rămase fără rezultat.

Reghinul a replicat prin ocazia lui G.Chirilă, șutul acestuia fiind respins spectaculos de Onciu.

Când totul părea că se îndreaptă spre un 0-0 plicitisitor, Harko a aruncat o minge în careu, iar Suciu a reluat cu capul în poartă.

Până la finalul meciului, Reghinul a jucat perfect, reușind să țină jocul departe de poarta lui Bucin.

S-a terminat 0-1 și pentru Turda urmează duelul cu Sănătatea Cluj, un duel de „totul sau nimic”.

La finalul meciului, tehnicianul turdean, Artur Podar a declarat:

„E greu de spus acum ce nu funcționează, poate privim subiectiv, dar în anumite situații nu avem nici noroc. Contează mult și norocul în anumite faze și la ocazia lui Vereș de la începutul reprizei secunde, a încercat să salte mingea dar a dat exact în portar. Dacă dai gol acolo, se schimbă puțin meciul. S-a simțit și absența lui Florin Dan, altfel se înțelege cu anumiți jucători. Fiind constrânși de situație a trebuit să improvizăm. Nu pot să îi condamn pe băieți că nu și-au dorit victoria. Am intrat într-o pasă neagră și sperăm să ieșim cât mai repede. Demisia nu mi-o dau, dar depinde de cum hotărăște conducerea, ei trebuie să analizeze și vedem ce se va întâmpla.”

AVÂNTUL REGHIN – STICLA ARIEȘUL TURDA 1-0 (Suciu 87`)

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Pârv, Cordoș, Budin, Manu, Paleoca (Pârțilă 78`), Cimpoeșu, Vereș, Salcău (Marcu 78`), Cobârzan (Goronea 67`), Svichi (Savu 67`)

Avântul Reghin: Bucin – Murar, Hasnaș, Bugnar, S.Chirilă, Popa (Baki 63`), G.Chirilă (Pop 82`), Harko, Suciu, Vrabie (Moldovan 73)`, Serbanați