Fotbal, Liga 3: Sticla Arieșul Turda a pierdut la Cugir

cugir-ariesul

Sticla Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 2-3, pe terenul celor de la Metalurgistul Cugir, într-un meci ce a contat pentru etapa a VII-a, din cadrul ligii a treia.

Prima ocazie a întâlnirii a aparținut Turzii, Vereș trimițând o boltă puțin peste poartă (min 5). La faza imediat următoare cugirenii au replicat printr-un șut, respins de defensiva turdeană.

Golul de 1-0 a venit în minutul 8, când Șaucă a centrat perfect pentru Lupu, care a marcat cu capul din careul mic. Tot gazdele au fost mai periculoase, iar lovitura de cap a aceluiași Lupu a trecut puțin peste poartă (min 19).

În minutul 32, Goronea a obținut un penalty după ce a fost faultat de Rus. Svichi a transformat cu siguranță, și Turda a restabilit egalitatea.

După doar două minute, Salcău a marcat după o combinație superbă cu Svichi, care l-a lăsat în poziție de unu la unu cu portarul advers pe Salcău.

Două alte două minute, Dioșan a avut o acțiune periculoasă, însă a fost blocat excelent de Grozav. Ultima ocazie a primei reprize le-a aparținut gazdelor, Șaucă trimițând cu capul puțin pe lângă poartă (min 44).

Un penalty neacordat și două goluri

Cugirenii au început în forță repriza secundă, însă nu și-au creat mari ocazii de gol.

În minutul 51, Turda a avut un penalty la o intervenție a lui Vlădia asupra lui Cordoș, însă „centralul” a lăsat jocul să continue.

Golul egalizator a venit în minutul 66, când Grozav, nemaracat în careul turdean, a reluat cu capul în plasă o centrare venită în urma unui corner.

În minutul 72, Vlădia a fost aproape de gol, însă lovitura sa de cap a lovit bara laterală a porții lui Onciu. O altă ocazie importantă a fost ratată de Păcurar, însă execuția sa din lovitură liberă a trecut pe lângă poartă (min 81).

În minutul 83, Șăucă a centrat pentru Cocan, însă acesta nu a ajuns la minge.

Turda era să „dea lovitura” în minutul 86, Goronea lovind bara direct din corner. La faza imediat următoare, Cocan a încercat o boltă, însă mingea a trecut peste poartă.

Golul de 3-2 a venit în minutul 87. Rus reușind să marcheze cu un șut din 20 de m, la o fază la care turdenii nu au reușit să degajeze din propriu careu.

Florin Pampea: „AM FĂCUT CADOU ADVERSARILOR DOUĂ GOLURI

„E adevărat că avem și unele probleme fizice, după minutul 70 începem să cădem fizic. A fost un joc echilibrat, din păcate am făcut adversarilor cadou cel puțin două goluri. Avem mingea în picior în minutul 88 și în loc să degajăm facem preluare și ei marchează. Luăm gol din fază fixă, fără niciun fel de marcaj la acel corner. Eu sunt mândru de băieți, pentru luptă, pentru atitudinea din teren. Din păcate, nu am reușit mai mult astăzi, dar mă încurajează evoluția din prima repriză. Am ținut de minge, am pasat și am jucat bine contra unei echipei foarte bune a seriei. A fost penalty clar la Cordoș, glezna îi arată foarte rău, se vede clar urma de crampon. Arbitrajul azi a fost mai mult de 5% pentru gazde, dar asta nu e o scuză, trebuia să scoatem cel puțin un egal, pentru că l-am avut în mână. Va trebui să ne pregătim foarte bine fizic, să mai acumulăm și orice e posibil în următoarele trei meciuri” – Florin PAMPEA

Etapa viitoare, formația turdeană va evolua pe teren propriu, contra celor de la Gloria Bistrița (vineri, ora 15:00).

YouTube – politica de confidențialitate

Dacă accepți, opțiunea ta va fi salvată și pagina se va reîncărca cu noile setări.

METALURGISTUL CUGIR – STICLA ARIEȘUL TURDA 3-2 (Lupu 8`, Grozav 66`, Rus 88` / Svichi 32`p, Salcău 34`)

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Cimpoeșu (Chiș 81`), Cordoș, Budin, Manu, Paleoca, Salcău, Goronea, Vereș (Fl. Dan 60`), Dioșan, Svichi (Cobârzan 67`)

Metalurgistul Cugir: Opric – Rus, Vlădia, Grozav (Radu 90+4`), Vitinha, Tăban (Cocan 59`), Boldea, Păcurar (Selagea 81`), Șaucă, Nicula (Popescu 59`), Lupu

1. CS Hunedoara 7 6 1 0 23-5 +18 19p
2. Metalurgistul Cugir 7 5 2 0 16-10 +6 17p
3. Viitorul Cluj 7 4 1 2 10-10 0 13p
4. Unirea Ungheni 7 4 0 3 16-9 +7 12p
5. Gloria Bistrița 7 4 0 3 16-18 -2 12p
6. Avântul Reghin 7 3 1 3 11-9 +2 10p