marian morar
m install
nello construct

Fotbal, Liga 3: Sănătatea SP Cluj continuă seria meciurilor bune! Victorie la Sântandrei

zamblau eugen

Sănătatea SP Cluj s-a impus azi, scor 2-0, pe terenul celor de la Crișul Sântandrei, într-o partidă ce a contat pentru etapa a VII-a din cadrul ligii a treia, seria a X-a.

Primele minute ale duelului de pe stadionul „Crișul” au fost destul de echilibrate, cu o posesie ușor superioară pentru gazde.

Prima ocazie importantă a venit în minutul 26, însă Hadade a ratat preluare din poziției de unu la unu cu Checicheș. Imediat după, Vital Ali a preluat o minge în lateral stângă, a intrat în zonă centrală și a șutat puternic, dar Verdeș a reușit să respingă.

În minutul 29 a venit cea mai mare ocazie a reprizei, când Hora a centrat de pe dreapta, mingea a ajuns la Achim, iar acesta a șutat puternic, însă mingea a lovit bara.

Două goluri în repriza a doua

Gazdele au început ceva mai decise, iar Hora l-a „întins” pe Checicheș cu o lovitură liberă în minutul 47.

A doua ocazie a venit în minutul 64, când în urma unui corner, mingea a ajuns la Funkenhauser, în marginea careului mic, dar șutul acestuia a trecut peste.

Golul de 0-1 a venit după o minge degajată greșit de Ntchinda, mingea a ajuns la marginea careului, iar Goga l-a învins pe Verdeș cu un lob perfect.

În minutul 73, Hora a „furat” o minge în urma unei lovituri libere a „virușilor” și a tras de la mijlocului terenului, puțin pe lângă poartă.

Marea ocazie a egalării a venit în minutul 75, când Hora a șutat din interiorului careului, dar Gaddo a reușit să respingă de pe linia porții.

Sănătatea a replicat prin Saroși (min 82), însă acesta a blocat în ultimul moment, după ce a „înșirat” trei adversari pe parcurs.

Golul de 0-2 a venit în minutul 89, când Ntchinda a pierdut o mijlocul terenului, iar „virușii” au dus un contraatac perfect, finalizat de Dioszegi.

În prelungirile partidei, ambele echipei au ratat câte o ocazie mare.

S-a terminat 0-2 și Sănătatea Cluj urcă până pe locul 4 al clasamentului după această victorie.

CRIȘUL SÂNTANDREI – SĂNĂTATEA SP CLUJ 0-2 (Goga 66, Dioszegi 89)

Sănătatea SP Cluj: Checicheș – Checicheș – Dioszegi, Junior (Szoloszi 73), Cimpoeșu, Gaddo, Ștefan, Saroși, Vital, P.Denis, Zanc (Radu 65), Goga (Creț 80)

1.SCM Zalău770016-4+1221p
2.Lotus Băile Felix74217-4+314p
3.CSM Olimpia Satu Mare733111-8+312p
4.Sănătatea SP Cluj73139-9010p
5.Victoria Carei73138-12-410p
6.Minerul Ocna Dej722313-9+48p
7.CSM Sighetu Marmației722310-11-18p
8.Olimpia MCMXXI Satu Mare713310-14-46p
9.Crișul Sântandrei71155-10-54p
10.Minaur Baia Mare71159-17-84p
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj pe Whatsapp 0744694876