Echipa de fotbal FC Câmpia Turzii, participantă în Campionatul Zonal – Liga V, având 0 puncte după 5 etape disputate, a anunțat oficial decizia de a se retrage din competiție. Conducerea clubului a motivat hotărârea prin „nivelul ridicat de agresivitate și comportamentul periculos manifestat de unele echipe adverse”, care ar fi pus în pericol integritatea fizică a jucătorilor, majoritatea fiind copii și tineri aflați în formare.
Într-un comunicat publicat recent, clubul subliniază că nu mai poate tolera riscul producerii unei noi accidentări grave, considerând că retragerea din campionat este „singura decizie responsabilă” pentru a proteja sănătatea și siguranța sportivilor.
„Vă aducem la cunoștință decizia conducerii FC Câmpia Turzii de a retrage echipa din campionatul zonal – Liga V, zona Câmpia Turzii”, se arată în comunicatul citat. „Această hotărâre a fost luată ca urmare a nivelului ridicat de agresivitate și a comportamentului periculos manifestat de unele echipe adverse, comportament care a pus în pericol integritatea fizică a jucătorilor noștri, majoritatea fiind copii și tineri aflați în formare. Nu ne mai putem asuma riscul producerii unei noi accidentări grave, motiv pentru care considerăm că retragerea din competiție este singura decizie responsabilă pe care o putem lua în acest moment, pentru a proteja sănătatea și siguranța sportivilor noștri.”
FC Câmpia Turzii, strategie eronată pentru juniori
Din păcate, oficialii clubului au greșit în momentul în care au înscris o echipă tânără la acest nivel, în locul unei evoluții la Liga 4 (cum au și alte cluburi de juniori, din Cluj-Napoca de exemplu) sau concentrarea pe evoluția la nivelul categoriei de juniori adecvate vârstei.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























