Evenimente

Aprilie 2019
LunMaMieJoiViSamDum
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Teatru: Neînțelegerea - Premieră

Joi, 22 Noiembrie 2018 la 19:00

Teatrul ”Aureliu Manea” - Sala Studio, Piața Republicii nr. 52, Turda

Bilet întreg: 25 lei / Bilet redus: 20 lei

Spectacol

Ideea obsesivă a piesei nu este neînțelegerea sau nerecunoașterea. În această obsesie pentru fericire, care este egală cu "bani mulți..să fii bogat", omul devine tot mai obosit și mai singur în această mutilare a sufletului, a eului. Pentru ca să obții bani mulți și repede trebuie să ucizi. În piesa lui Camus crima și uitarea e singurul mod de a-ți atinge visele, dorințele, fericirea, care aici are doar conotații materiale. 

Toate personajele sunt singure din cauza că sunt prizoniere în inchisoarea pe care și-au construit-o pentru ca să își atingă țelul propriu:" pentru a atinge ce doresc a-și strivi tot ce-mi stă în cale și mă face să devin oarbă la tot ce mă înconjoară. "(Martha) 

Lupta eroului lui Camus este între subconștient (manifestarea Eului) și Legea Universală, aceea a iubirii pure, a armoniei, a dragostei, și nevoile, obligațiile pe care le impune societatea și nevoia de supraviețuire pe acest Pământ.

Distribuția: Valentin Oncu, Raluca Radu, Doina Șoproni, Alexandra Dușa, Călin Mihail Roajdă.

Bilete: https://www.tomtix.ro/evenimente/7575-neintelegerea-premiera