Consilierul PRM Doru Anca l-a atacat astăzi pe prim procurorul Dan Deac, despre care susţine că „este răzbunător”, dar că nu îi este frică. „Îl anunţ pe această cale să-şi revizuiască atitudinea şi să nu mă mai ameninţe pe la colţuri. Îi garantez că el va pleca mai repede decât mine din Turda, profesional”, a spus consilierul local. Conform consilierului PRM, plângerea sa împotriva prim-procurorului Dan Deac, pe care l-a acuzat de uz de fals, a fost trimisă la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia de Urmărire şi Criminalistică, după ce iniţial Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Cluj susţinuse că a „clasat” dosarul.
Doru Anca susţine că procurorii au încercat s-o culpabilizeze pe avocata Simona Baciu, care ar fi redactat cererea lui Dan Deac pentru cumpărarea fără licitaţie publică a unui teren al administraţiei locale, în baza unei declaraţii false că are încheiat un contract de închiriere, deşi nu avea. Dar consilierul local consideră că principalul vinovat este prim-procurorul, pentru că avocata a redactat cererea în baza unui contract de reprezentare.
Doru Anca a atacat PD-L-ul, autodeclarându-se un „spin” în coasta democrat-liberalilor. El l-a făcut pe Constantinescu, proprietarul barului de pe malul Arieşului, din zona podului nou construit, „dobitoc”. „A cumpărat o hardughie pe malul Arieşul, în zona de restricţie. A construit fără nici o autorizaţie. După aia a solicitat teren la schimb. Le-am spus să aducă actul de proprietate de sub tablă (n.r. construcţia tip baracă). Mi-a spus că mă dă în judecată, că nu i-am aprobat despăgubiri. Că a zis căm-a auzit Remus Miron când am spus că nu-s de acord decât dacă-mi dă 200 de milioane de lei. Să mă dea în judecată pentru luare de mită! Păi, dacă nu are un metru pătrat de proprietate în Turda, cum să vină să ceară despăgubire pe 400metri pătraţi?”, a acuzat Doru Anca.
{google.co.uk}6961190079268718857{/google.co.uk}