Devine o amintire și un morman de moloz. Clădirea a ceea ce trebuia să fie „Casa de Cultura” Turda este aproape demolată.
Lucrările de demolare au debutat anul trecut și de atunci au evoluat accelerat. Au mai rămas în picioare „câteva cărămizi” o parte a unui perete și un stâlp de susținere care și astea vor fi demolate în curând.
Pe amplasamentul respectiv se intenționează construirea unei parcări publice.
Clădirea respectivă nu mai prezenta siguranță, structura de rezistență fiind grav afectată.
Proiectul de demolare a clădirii a fost aprobat în unanimitate de consilierii locali, în luna mai a anului trecut.
În expunerea de motive s-a menționat faptul că această construcție neterminată din 1989, are ”multiple degradări ale structurii de rezistență a imobilului, de natură a afecta rezistența și durabilitatea betonului și a betonului armat, acțiunea factorilor corozivi/agresivi de mediu (fizici, chimici, biologici) fiind continuă și manifestându-se sub multiple aspecte”.
În schimb, Turda va avea un Palat Cultural în locul fostei Judecătorii, în centrul localității. Clădirea este în curs de finalizare a lucrărilor de reabilitare, urmează dotarea corespunzătoare, iar din acest an va fi pusă la dispoziția publicului doritor de cultură.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
Adică se reabiliteaza clădiri vechi de peste 100 de ani și Casa de Cultura, o clădire nouă neterminata, nu se putea reabilita, din cauza unor agenți? Hai sa fim serioși… Eu am întrat în interior și nu am văzut degradare așa de avansată… cum zic ei. Dar, când vrei motive găsești… mai ales cand la subsol se afla unele interese neștiute!… interese politice, oculte.. malitioase!
A fost o expertiză tehnică. Plus că era o prostie să bagi bani mulți într-o asemenea prostie. Bani de la bugetul local, că nimeni altcineva nu-ți dădea bani.
Eu am zis de câțiva ani: cineva trebuia să ia decizia de a o dărâma! Și a luat-o! E mai util terenul, pe care se va face ceva… decât o construcție care oricum nu se finaliza niciodată.
Dacă vreți cultură, ne întâlnim anul ăsta la Palatul Cultural. Sper să veniți…
Ce structură de rezistență avea cladirea aceea garantat că în ziua de azi nu m-ai găsești,plus că a fost construită și ca buncăr in caz de război.
Chestia cu ”buncărul” nu știu de unde o ai… Nu e reală.
oare si blocul de locuinte de langa podul ariesului va avea aceiasi soarta?
Mă îndoiesc. Pentru că acolo nu putem lua decizii singuri. Mă refer la Primărie. Sunt vreo 4 proprietari. Din acest motiv nici nu s-a făcut nimic de atâția ani. Că ceilalți nici nu au vrut să facă, nici nu au vrut să renunțe.