Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Cluj, Alin Tişe, susţine că cei mai mulţi bani în ultimii patru ani s-au investit în sistemul social. În mandatul 2008-20012, a informat Tişe, s-au investit peste 103 milioane de euro numai în programele din sistemul social.
Din această sumă cel mai mare procent a mers către spitale, dar şi în sprijinirea sectorului de asistenţă socială. "Spitalul Judeţean, pentru că are cele mai multe secţii, a primit cei mai mulţi bani, iar la Spitalul de Recuperare s-a câştigat un proiect cu finanţare europeană, pentru care noi am asigurat cofinanţarea", a explicat preşedintele CJ, Alin Tişe.
În subordinea şi administrarea Consiliului Judeţean Cluj se află un număr de cinci unităţi spitaliceşti şi Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului. Alocările financiare au avut în vedere însă şi alte unităţi sanitare din judeţul Cluj. Conform unei evaluări efectuate la finalul anului 2011, aparţinând Ministerului Sănătăţii, Consiliul Judeţean Cluj a fost primul la nivel naţional într-o ierarhie a finanţatorilor sistemului public de sănătate.


















