Clericii din Protopopiatul Ortodox Turda s-au reunit marți, 31 mai 2022, în cadrul conferinței preoțești de primăvară, care a avut loc în Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a Mănăstirii Mihai Vodă de lângă Turda.
Au fost prezenți la eveniment Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei și părintele protopop Alexandru Rus alături de preoții și monahii din cuprinsul Protopopiatului Turda.
După slujbă, în sala de ședințe a mănăstirii, Părintele Mitropolit Andrei a prezidat lucrările conferinței și le-a adresat clericilor prezenți un cuvânt duhovnicesc. Totodată, a argumentat tema omagială a anului 2022, proclamat ca „An omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului” și „An comemorativ al Sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț”.
Invitatul permanent al conferințelor de primăvară din anul acesta, pr. conf. univ. dr. Grigore-Dinu Moș, cadru universitar al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, la catedra de Dogmatică, a susţinut o prelegere pe tema „Rugăciunea într-o lume secularizată”. Acesta le-a vorbit clericilor despre rugăciune, afirmând că, în ciuda acestui veac secularizant, a cunoscut oameni care practică rugăciunea neîncetată.

Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























