Inițiativa vine în sprijinul realizării unui cămin de bătrâni la Câmpia Turzii, clădirea respectivă urmând să fie dată în folosință cu titlu gratuit prin H.C.L. nr. 162 din 19.12.2013, Parohiei Câmpia Turzii II.
Proiectul va fi discutat în ședința extraordinară de mâine și presupune retragerea dreptului de administrare al Colegiului Tehnic Victor Ungureanu Câmpia Turzii asupra imobilului situat în localitate pe strada Laminoriștilor nr. 115, fostul Internat Școlar nr.1.
Atribuirea în folosinţă a acestui imobil se face în vederea reabilitării şi amenajării unui Centru de îngrijire şi asistenţă pentru persoanele vârstnice.
La acest centru ar putea contribui financiar și primăria din comuna Luna care are peste 20 de vârstnici care nu se mai pot întreține singuri.
Solicitarea a fost făcută de preotul-paroh Daniel-Nicolae Vălean și face referire la clădirea situată în curtea Colegiului Tehnic Victor Ungureanu care a avut destinaţia de internat școlar, clădire aflată la ora actuală în paragină.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























