• HOME
  • PUBLICITATE PE SITE
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
sâmbătă, 08.08.2026
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
Advertisement
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Home Articole Actualitate

Citește cum va fi vremea în această toamnă!

Gelu FLOREA de Gelu FLOREA
26.08.2017 13:27
în Actualitate
Timp de citire: 2 minute
0
maxi prest rce

Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie au lansat prognoza pe trei luni. Vom avea parte e surprize plăcute, vremea va fi caldă, iar în luna septembrie se anunță și temperaturi de 30 de grade.

 

„Lunile septembrie, octombrie și noiembrie, din punct de vedere al temperaturilor, vor fi copii la indigou, în sensul că în partea de vest, în sud sau sud-vest vom avea temperaturi ușor peste media climatologică. Asta nu înseamnă că va fi cald tot timpul. Vor fi intervale de zile când temperatura va fi peste media perioadei.

Cu cât înaintăm în toamnă, trendul climatologic este de scădere a temperaturilor.

De exemplu, în partea de sud, care include și Bucureștiul, dacă în luna septembrie, temperatura este de 28 de grade, la începutul lui octombrie este de 23 e grade, în luna noiembrie scade spre 15 grade. Astea sunt temperaturile maxime. În restul țării vom avea temperaturi normale din punct de vedere climatologic.

Din punct de vedere al precipitaților, aici lucrurile stau diferit. În septembrie, vor fi deficitare aceste cantități de apă, mai puțin nordul și centrul unde local vom avea undeva apropiat de 30-70 de litri pe metrul pătrat în zonele mai joase, iar în cele montane, undeva între 70-100 de litri/metrul pătrat.

În luna octombrie, din punct de vedere al precipitațiilor, în majoritatea regiunilor vom avea un regim apropiat de cel normal, mai puțin în vest, centru, poate local și în est. Luna octombrie este o lună destul de săracă a mediei de cantități de apă, undeva sub 40 de litri în mare parte din țară, mai puțin la munte, unde poate să atingă 100 de litri pe metrul pătrat. În luna noiembrie, din nou medii apropiate al cantităților de precipitații, mai puțin în centru și est, unde din loc în loc putem depăși această medie”, a declarat la Antena 3 meteorologul Mihai Timu.

sursa: antena3


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Taguri: vreme toamna

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne pe Whatsapp 0744694876

Precedentul articol

PSD Cluj: FALIMENTUL CLUJ ARENA, cel mai rușinos eșec administrativ al Clujului!

Următorul articol

Handbal: Potaissa Turda a câștigat ultimul amical din această vară

Gelu FLOREA

Gelu FLOREA

Jurnalist din anul 1996. Premiat în mai mulți ani cu titlul de ”cel mai bun jurnalist local”. În 2008 a înființat societatea Geflo Media SRL (asociat unic), care deține mai multe siteuri de știri, printre care și TurdaNews. Contact: 0744.694.876. Email: gelu.florea@turdanews.net

Articole asemănătoare

Actualitate

Birocrație inflexibilă la peste 35 de grade: De ce sunt purtați pe drumuri seniorii din Turda pentru reînnoirea abonamentelor de autobuz?

08.08.2026 18:30
Actualitate

Experiență „VIP” la Untold: Doi tineri s-au urcat pe suportul de biciclete al unui autobuz din Cluj / Șofer: „Nici Antoldu nu-i mai ce o fost…”

08.08.2026 17:30
Actualitate

A murit la doar 25 de ani!

08.08.2026 15:00
Următorul articol

Handbal: Potaissa Turda a câștigat ultimul amical din această vară

Primarul Cristian Matei: Continuăm asfaltările în cartierele Turzii!

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

Nello Construct

Nello Construct

Transilvania Impact

Transilvania Impact

Bazinul de Înot Turda

Bazinul de Inot Turda

Compania de Apă Arieș

Compania de Apa Aries

Ultimele articole

Birocrație inflexibilă la peste 35 de grade: De ce sunt purtați pe drumuri seniorii din Turda pentru reînnoirea abonamentelor de autobuz?

08.08.2026 18:30

Mașină vandalizată în centrul Turzii, la doar 200 de metri de Primărie. Proprietara: „Așa am găsit-o dimineață!”

08.08.2026 18:00

Experiență „VIP” la Untold: Doi tineri s-au urcat pe suportul de biciclete al unui autobuz din Cluj / Șofer: „Nici Antoldu nu-i mai ce o fost…”

08.08.2026 17:30

EXCLUSIV. Infinit pe portativ-Singura stea ce nu apune niciodată: Cântecul care a emoționat generații la Turda renaște după 36 de ani

08.08.2026 17:00

După un titlu ratat «la mustață», Amicii Turda atacă noul sezon cu forțe proaspete

08.08.2026 16:00

A murit la doar 25 de ani!

08.08.2026 15:00
Foto arhivă.

Incident grav la Turda. Bărbat prins sub tractor în stop cardio-respirator! A murit! (UPDATE)

08.08.2026 14:30

Cursă nebună din Florești până la Turda: Un tânăr fără permis a furat o mașină lăsată cu cheile în contact și a fost prins băut la volan

08.08.2026 14:00
Foto/ Info Trafic Județul Cluj

Pericol de accident pe „varianta lui Boc” din cauza unui rost de dilatare

08.08.2026 13:30

Maria Simina Morar se antrenează în Quebec pentru viitoarele competiții internaționale

08.08.2026 13:00

Categorii

  • Actualitate
  • Administraţie locală
  • Analiză
  • Articole
  • Cultură
  • Dezvăluiri
  • Economie
  • Interviu
  • Investigaţie
  • Locuri de muncă
  • Mass Media
  • Mediu
  • Monden/Showbiz
  • Oferte
  • Opinie
  • Politică
  • Rural
  • Salina Turda
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirea Cititorului
  • Tineret/Învăţământ
  • Vizitează Câmpia Turzii

Abonează-te la site

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest site de știri și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.