Pentru a ne putea folosi de lumina soarelui cât mai mult, pe timp de iarnă se mută oficial ora într-o dată stabilită. Astfel că între 24 și 25 octombrie o să avem o noapte mai lungă, ora 4:00 devine 3:00.
Acest mecanism de schimbare a orei este folosit de România încă din 1932 și de alte 100 de ţări din întreaga lume. Ora de iarnă este ora legală oficială standard, cuprinsă între lunile octombrie a unui an şi aprilie a anului următor.
Cu toate acestea, 2020 s-ar putea să fie ultimul an în care se mai schimbă ceasul deorece Ministerul Sănătății a cerut în 2018 să se renunțe la acest proces pe motiv că această schimbare poate cauza insomnii, oboseală, anxietate și dureri de cap.
Sursa: evz.ro
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























