Miercuri, Camera Deputaților, în calitate de for decizional, a adoptat o inițiativă legislativă care permite Poliţiei Rutiere ridicarea vehiculelor parcate neregulamentar pe trotuare.
Proiectul de lege a fost adoptat cu 232 de voturi „pentru”, trei „împotrivă” şi 29 de abţineri și modifică OUG nr. 195/2002. Astfel, Poliția Rutieră va putea ridica vehiculele staţionate neregulamentar, fiind eliminată condiţia staţionării neregulamentare pe partea carosabilă.
„În forma în vigoare a Codului Rutier această măsură poate fi dispusă doar dacă maşinile sunt staţionate ilegal pe partea carosabilă. Prin urmare, dacă un vehicul este staţionat neregulamentar în întregime pe trotuar, Poliţia nu poate dispune ridicarea acestuia”, se arată în expunerea de motive.
Potrivit explicațiilor deputatului USR Cătălin Drulă, acest proiect vine în sprijinul persoanelor cu dizabilităţi, al persoanelor însoţite de copii mici, care sunt nevoite să meargă pe carosabil, pentru că trotuarele sunt ocupate ilegal de maşini.
„Sunt instituţii care sunt blocate, sunt câteodată cazuri grave când pompierii nu pot să ajungă să stingă un incendiu din cauza acestor maşini parcate ilegal şi, până nu vom adopta acest proiect de lege, Poliţia Rutieră, în interpretarea legii, spune că nu poate să înlăture aceste maşini. Sunt primari de municipii de toate culorile care cer acest proiect”- Cătălin Drulă, deputat USR și inițiator al proiectului de lege.
La dezbaterile proiectului de lege deputații AUR au anunțat că se abțin de la vot, pe motiv că proiectul de lege poate face loc „multor abuzuri”.
„Doar în Bucureşti există aproximativ 1,4 milioane de autovehicule, la care se adaugă 500.000 aflate în tranzit, deci aproape 2 milioane de autovehicule la un număr de locuri de parcare de aproximativ 350.000. Ne aflăm într-o situaţie fără ieşire, de care sunt vinovaţi cei care au guvernat până acum, cei care au deţinut UAT-urile până acum, cei care au creat drumuri de 3, 4, 5 metri, drumuri pe care nu pot trece simultan nici măcar două maşini. Ne aflăm într-o situaţie imposibilă, pentru care nu sunt vinovaţi nici pietonii, nici conducătorii auto care sunt nevoiţi să-şi lase pe unde pot autovehiculele, ci cei care au guvernat până acum. Ca atare, ne vom abţine de la a vota o astfel de lege care sună bine, dar dă loc la foarte multe abuzuri” – Alin Coleșa, deputat AUR
Camera Deputaților este forul decizional în acest caz, iar proiectul de lege merge la promulgare, la președintele Klaus Iohannis.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

























prima data sa ridice paletii cu dale de pe trotuarul de la materna, apoi sa ridice excavatoarele parcate pe trotuare, apoi macaraua de la mataterna de pe trotuar pe care trebuie sa ocoleasca pietonii pe sosea ( eventual sa si amendeze firma care o tot lasa acolo si nu se mai lucreaza nimic ) si apoi sa se lege de masinile noastre.