ezgif.com optimize 3

ariesul dej

Fosta adversară din liga a treia a Sticlei Arieșul Turda, Unirea Dej a reușit să promoveze în liga a doua la capătul unui meci baraj decis în ultima secundă.

Unirea Dej a încheiat seria IX-a a ligii a treia pe locul 2 și a avut un adversar dificil în primul tur al play-off-ului de promovare. Cu Vasile Miriuță pe bancă, Minaur Baia Mare nu concepea să rateze promovarea pentru al doilea an la rând.

După 0-0 la Baia Mare, Unirea Dej a câștigat meciul de acasă, scor 3-1 și s-a calificat în ultimul tur al play-off-ului, unde a jucat cu SCM Zalău.

Meciul de la Dej, disputat săptămâna trecută, s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Totul s-a decis astăzi, pe stadionul din Zalău. Gazdele au marcat primele, printr-un alt fotbalist trecut pe la Turda, Mihai Onicaș (min 60).

Zalăul a reușit să mențină diferența până la ultima fază a partidei, când Blaj a executat o lovitură liberă din apropierea colțului terenului, iar de la prima bară Cătinean a reușit să marcheze și să aducă și promovarea pentru echipa din Dej. Zălăuanii au protestat vehement, după ce golul a fost marcat în al șaselea minut de prelungire, „centralul” arătând doar patru minute.

La finalul meciului, mai mulți jucători de la cele două echipe au sărit la bătaie.

Sticla Arieșul Turda și Unirea Dej s-au întâlnit de două ori în acest sezon, cele două echipe împărțindu-și victoriile. La Dej s-a impus Unirea (3-1), în timp ce la Turda s-a impus Arieșul (2-1).