marian morar

Handbal: Potaissa Turda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

zamblau eugen
floris

Potaissa Turda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce s-a impus în meciul disputat contra celor de la CSU Târgu Jiu, scor 40-20.

Divizionara secundă nu le-a pus probleme turdenilor, elevii antrenați de Horațiu Gal reușind să marcheze primele cinci goluri ale partidei (5-0, min 7). Așa cum declarase înaintea plecării spre București, antrenorul turdean a folosit jucătorii care au evoluat mai puțin pe parcursul acestui sezon.

Gorjenii au avut o perioadă mai bună de joc și au reușit să se apropie la trei goluri (6-3, min 10), însă Turda a refăcut rapid diferența intrând la cabine cu un avantaj de șase goluri (18-12).

Repriza a doua a fost una liniștită, fără mai evenimente, Turda continuând să se distanțeze pe tabelă.

S-a terminat 40-20 și formația turdeană se califică în sferturile de finală ale competiției, unde va întâlni învingătoarea din partida Steaua – CSU Suceava.

George Șelaru a fost desemnat omul meciului al partidei cu CSU Târgu Jiu.

POTAISSA TURDA – CSU TÂRGU JIU 40-20 (18-12)

Potaissa Turda: Vereș (7 goluri), Pop (6), Ghivil (6), Totoi (5), Zacaciurin (5), Pințou (3), Thalmaier (3), Cîntec (2), Iancu (2), Ghiță (1).