ezgif.com optimize 3

potaissa argint

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 30-26, în duelul cu Minaur Baia Mare, meci care a contat pentru ultima etapă din cadrul Ligii Zimbrilor.

Cu această victorie, Potaissa Turda și-a asigurat medaliile de argint în Liga Zimbrilor. Este pentru a doua oară consecutiv când Turda termină pe locul doi al clasamentului, însă în sezonul trecut nu s-au acordat medalii din cauza pandemie de COVID-19.

Elevii lui Horațiu Gal au început perfect meciul cu băimărenii și s-au instalat la conducere încă din startul meciului. Diferența s-a tot mărit pe tabelă, ajungând la cinci goluri în minutul 17 (8-3).

Ajutați de o defensivă foarte mobilă și de un Ionuț Irimuș în mare formă, turdenii au continuat să își mărească diferența pe tabelă, la pauză diferența ajungând la șapte goluri (15-8).

Începutul reprizei secunde le-a aparținut celor de la Baia Mare, aceștia marcând de patru ori la rând (15-12, min 35). Cristi Ghiță a reușit să marcheze pentru Turda în minutul 35 și „magnificii” au echilibrat meciul.

Minaur a mai forțat o dată, maramureșenii reușind să se apropie la două goluri (22-20, min 47). Turda a gestionat perfect finalul de meci, și s-a impus, scor 30-26.

Potaissa a acumulat 71 de puncte în campionat, și așteaptă meciurile din Cupa României, competiție în care își propune cel puțin calificarea în finală.

În sezonul viitor, cel mai probabil, Turda va evolua în European Handball League și va forța intrarea în grupele principale.

Ceremonia de premiere va fi transmisă în direct pe pagina de facebook a echipei turdene.

MINAUR BAIA MARE – POTAISSA TURDA 26-30 (8-15)

Potaissa Turda: Ghiță (10 goluri), Dumitriu (7), Pavel (5), Rohozneanu (2), Cîntec (2), Pop (1), Ghivil (1), Lazăr (1), Iancu (1)

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto