Untitled design High Quality 15

ezgif.com optimize 3

sanatatea ariesul

Sticla Arieșul Turda a remizat astăzi, scor 3-3, pe terenul celor de la Sănătatea Cluj, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XVI-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a IX-a.

Meciul s-a anunțat ca fiind spectaculos încă din minutul 2, când Creț a lovit transversala porții lui Onciu cu un șut din interiorul careului. În minutul 10, Tilincă a trimis cu capul spre poarta lui Onciu, însă portarul turdean a fost la post.

În minutul 17, Ceaca l-a găsit excelent pe Oltean în careul Turzii, acesta a preluat spre dreapta și a fost faultat de Onciu. Raul Ciupe a executat perfect penalty-ul și Sănătatea a reușit să deschidă scorul.

Turda a replicat prin șutul lui Svichi (min 21), mingea trimisă de jucătorul turdean trecând puțin pe lângă poarta lui Lăzăreanu.

În minutul 31, Ciupe a intrat prin alunecare în propriu careu, a atins mingea însă l-a și lovit pe Svichi, iar „centralul” Andreea Klein arătând punctul cu var. Florin Dan a executat puternic în stânga lui Lăzăreanu și a reușit să restabilească egalitatea.

Minutul 38 a adus și cea mai controversată fază a partidei. În urma unui duel umăr la umăr între Ceaca și Paleoca, Andreea Klein a fluierat fault pentru Sănătatea. Turdenii au protestat vehement, iar cei de la Sănătatea au executat rapid, mingea a ajuns la Oltean care l-a învins pe Onciu cu un șut la colțul lung.

Repriza a doua a început cu ocazia lui Florin Dan (min 50), care a reușit să dribleze doi jucători, însă șutul său a fost respins de Lăzăreanu.

În minutul 53, Tilincă a trimis o minge lungă în careul turdean, Ceaca a reușit să preia dintre doi jucători de-ai Turzii și a reușit să marcheze pentru 3-1 cu un șut din marginea careului mic.

Încetul cu încetul, Turda a pus stăpânire pe joc și au pus tot mai mare presiune la poarta lui Lăzăreanu.

Salcău a fost primul care a „replicat”, șutul său din lovitură liberă fiind respins peste poartă de Lăzăreanu.

În minutele 68 și 69, „virușii” au ratat două ocazii mari, Tilincă și Ceaca trecând pe lângă gol.

Turda a reușit să reducă din diferență în minutul 76, când Vescan l-a găsit excelent pe Marcu pe partea stângă, iar acesta a centrat perfect la Florin Dan care a marcat pentru 3-2 cu o lovitură de cap.

După doar două minute, Lăzăreanu a ieșit în afara careului pentru a respinge o minge, balonul a ajuns la Vescan, care însă a șutat slab de la marginea careului, mingea fiind respinsă de Șumlea.

Golul egalizator a venit în minutul 84, când Vali Marcu a executat excelent o lovitură de la colțul terenului, iar Ionescu a trimis perfect, cu capul, lângă bară.

S-a terminat 3-3 și Sticla Arieșul Turda revine pe locul 5 al clasamentului. Etapa viitoare, formația turdeană va evolua contra Unirii Alba Iulia (vineri, ora 17:00, în direct pe TurdaNews).

SĂNĂTATEA CLUJ – STICLA ARIEȘUL TURDA 3-3 (Ciupe 18`p, Oltean 38`, Ceaca 53` / Fl. Dan 31`, 76`, Ionescu 84`)

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Chiș, Ionescu, Paleoca, Marcu, Cimpoeșu (Vescan 46`), Savu, Ciurcui (Hetea 70`), Salcău (Busuioc 70`), Svichi (Lemnaru 80`), Fl. Dan

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu – Bucur, Dan Matei, Șumlea, Mic, Creț, Ciupe, Petruș, Oltean, Tilincă, Ceaca.