Untitled design High Quality 15

ezgif.com optimize 3

potaissa bacau

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 31-36, duelul contra celor de la CSM Bacău, meci care a contat pentru etapa a XXIV-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Handbaliștii antrenați de Horațiu Gal au marcat primii, însă băcăuanii au revenit rapid și au preluat conducerea în minutul 6 (2-3). Evoluția extrem de sigură pe defensivă a Bacăului, precum și multele ratări din tabăra turdeană au făcut ca elevii lui Sandu Iacob să se distanțeze pe tabelă (5-10, min 16).

Ajutați de un portar în mare formă, băcăuanii au gestionat perfect finalul de repriză și au menținut diferența de cinci goluri până la pauză (13-18).

Turda a încercat să revină în partea secundă, Horațiu Gal încercând și o apărare avansată, însă jucătorii Potaissei nu s-au putut apropia la mai puțin de două goluri (25-27, min 54).

S-a terminat 31-36 și Turda rămâne pe locul 2 al clasamentului, cu 56 de puncte, cu două mai multe decât Dobrogea Sud, formație care are un meci mai puțin disputat.

Următoarele trei etape se vor disputa la Cluj Napoca și Turda (patru meciuri se vor juca la Turda), Potaissa urmând să evolueze în cele trei etape cu Botoșani, Reșița și CSM București.

La finalul partidei cu CSM Bacău, antrenorul formației turdene, Horațiu Gal a declarat pentru frh tv: „A fost ultimul meci din această serie și nu ne-am putut concentra la nivel maxim. Am făcut foarte multe greșeli neforțate. Felicit echipa Bacăului pentru jocul prestat astăzi. Noi vom merge acasă, vom analiza unde am greșit și, cu siguranță, la următorul turneu toate vor fi mai bune.”

CSM BACĂU – POTAISSA TURDA 36-31 (18-13)

Potaissa Turda: Pavel (9 goluri), Ghiță (8), Dumitriu (5), Dragas (3), Szoke (2), Cîntec (2), Thalmaier (2)

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto