Untitled design High Quality 17

Untitled design High Quality 15

ezgif.com optimize 3

potaissa vaslui

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 32-23, în fața celor de la CSM Vaslui, într-un meci care a contat pentru etapa a XXII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Moldovenii au început excelent partida și s-au distanțat la două goluri după doar patru minute (1-3). Turda a revenit într-un singur minut, însă Vasluiul a reușit o nouă distanțare (4-6, min 8). Răzvan Pavel a reușit trei goluri consecutive și Turda a trecut în avantaj (7-6, min 13).

CSM Vaslui a reușit să mai egaleze o dată (8-8, min 17), apoi Turda a „apăsat pe accelerație”. Ajutați de Șelaru, impecabil în poartă, jucătorii antrenați de Horațiu Gal s-au distanțat la șase goluri până la pauză, în ultimele 12 minute, moldovenii reușind un singur gol (15-9 la pauză).

Antrenorul turdean a reușit să ruleze tot lotul avut la dispoziție, experiența superioară turdenilor văzându-se în partea a doua.

Cu această victorie, Potaissa Turda se distanțează la cinci puncte de locul 3, ocupat de Dobrogea Sud, constănțenii având însă două jocuri mai puțin disputate.

Mâine, de la ora 15:50, turdenii vor întâlni HC Buzău, într-un meci ce se va desfășura în sala „Horia Demian” și care va fi transmis în direct pe TVR 2.

La finalul partidei cu CSM Vaslui, Horațiu Gal a declarat pentru frh tv: „A fost un meci frumos, cu un handbal în viteză. În partea a doua a partidei s-a văzut că am avut la dispoziție mai multe schimbări și am reușit să ne distanțăm. E bine că am terminat meciul fără noi accidentați și sperăm ca pentru meciul de mâine să îi recuperăm și pe băieții care nu au putut evolua azi.”

CSM VASLUI – POTAISSA TURDA 23-32 (9-15)

Potaissa Turda: Zacaciurin (6 goluri), Pavel (4), Thalmaier (4), Pop (4), Szoke (3), Pințoiu (3), Savic (3), Cîntec (2), Dumitriu (2), Vereș (1)

sursă foto: Sebastian Simion/Action Foto