Untitled design High Quality 17

Untitled design High Quality 15

ezgif.com optimize 3

turda hunedoara

Sticla Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 1-0, pe terenul celor de la CS Hunedoara, într-o partidă ce a contat pentru etapa XIV-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a IX-a.

Hunedorenii veneau după două victorii consecutive și au început „tare” meciul, Bloj având prima ocazie, însă lovitura sa de cap a trecut pe lângă poartă (min 12). Turda a replicat prin Florin Dan, însă lovitura sa de cap a fost respinsă de defensiva gazdelor, în urma unei faze identice cu golul doi de la meciul cu Unirea Dej. Jucătorii lui Artur Podar au avut mai mult mingea în prima parte, însă tot gazdele au avut ocaziile mai importante, cea mai mare fiind în minutul 35, când lovitura de cap a lui Muscă a trecut peste poartă.

Jucătorii hunedoreni au început tare și partea secundă având prima ocazie. Turda a replicat prin șutul peste poartă a lui Cimpoeșu (min 50).

În minutul 68, Podar l-a scos pe Hetea și a intrat Savu mijlocaș stânga, iar de acolo a plecat faza golului Turzii. Salcău a primit o minge la marginea careului, s-a așezat perfect pentru șut și a trimis la colțul lung, fără speranțe pentru Lefter.

După șase minute, Pau a tras pe lângă poartă, iar marea ocazie de egalare a Hunedoarei a venit în minutul 90, când Neacșu a tras direct în brațele lui Onciu din 7m.

S-a terminat 1-0 și Sticla Arieșul Turda continuă seria excelentă de meciuri, cu o nouă victorie. Etapa viitoare, formația turdeană va primi vizita celor de la CSO Cugir, într-un meci ce va avea loc vineri de la ora 17:00 și va fi transmis în direct pe TurdaNews.

CS HUNEDOARA – STICLA ARIEȘUL TURDA 0-1 (Salcău 73`)

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Chiș, Ionescu, Cordoș, Marcu, Cimpoeșu, Paleoca, Hetea (Savu 68`), Ciurcui (Băețan 78`), Salcău (Lemnaru 78`), Dan.

CS Hunedoara: Lefter – Kovacs, Neacșu, Trăscan, Pau, Cristian, Herci (Kelemen 82`), Rusu (Bortaș 56`), Bloj, Muscă (Vasinc 65`), Zamfir.