ezgif.com optimize 3

potaissa steaua

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 28-26, în fața celor de la Steaua București, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XVII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Steliștii, considerați gazde în această partidă, au început mai bine meciul și au reușit să marcheze primele două goluri ale jocului, însă Turda a egalat rapid (3-3, min 6). Potaissa a reușit să se distanțeze la două goluri în minutul 17 (9-7), pe fondul unui joc excelent făcut de Cristi Ghiță. Cea mai mare diferență a primei reprize s-a înregistrat în minutul 28 (14-11). Totuși, Steaua a reușit să reducă diferența în ultimele minute și a intrat la cabine cu un singur gol în minus (14-15).

Turda a început în forță repriza secundă și s-a distanța la patru goluri după primele 10 minute (20-16, min 39). Steaua a revenit în joc (22-21, min 45), însă nu a reușit să restabilească egalitate în niciun moment, Potaissa fiind mereu în avantaj.

S-a terminat 28-26 și Potaissa Turda revine pe locul 2 al clasamentului, în spatele celor de la Dinamo.

MVP-ul partidei a fost Cristi Ghiță, jucător care a marcat de 11 ori în poarta Stelei.

Următorul meci din Liga Zimbrilor este programat la finalul lunii februarie, când Turda va întâlni CSM Făgăraș. Meciul se va desfășura la București.

STEAUA BUCUREȘTI – POTAISSA TURDA 26-28 (14-15)

Potaissa Turda: Ghiță (11 goluri), Dragas (5), Szoke (4), Pavel (3), Rohozneanu (2), Pop (1), Thalmaier (1), Pințoiu (1).

sursă foto: Simion Sebastian Tătaru (Action Foto)