potaissa constanta

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 36-32, în fața celor de la Dobrogea Sud Constanța, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XIII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Jucătorii antrenați de Horațiu Gal au început excelent partida de la Sfântu Gheorghe și s-au distanțat la trei goluri încă din primele minute (5-2, min 6). Potaissa a profitat din plin de absențele celor de la Constanța și a crescut diferența pe tabelă la cinci goluri (11-6, min 17). Finalul primei reprize a aparținut dobrogenilor, care au marcat de 6 ori la rând (de la 15-10, la 15-16, min 28). Totuși, ultimele două goluri ale reprizei le-au aparținut turdenilor, care au intrat în avantaj la cabine (17-16).

Primele 10 minute din partea secundă au fost mai echilibrate (21-19, min 39), însă apoi Turda a reușit să se distanțeze din nou, (29-25, min 47). Momentul psihologic al partidei a avut loc în minutul 53, când la scorul de 31-29 pentru Turda, Șelaru a intervenit excelent la o aruncare, în condițiile în care Potaissa avea doi oameni în minus.

Turdenii au gestionat excelent finalul meciului, reușind să se impună la patru goluri diferență.

S-a terminat 36-32 și Potaissa Turda rămâne pe locul 2, cu trei puncte peste Constanța și la trei puncte în urma celor de la Dinamo (echipă care are un meci mai puțin disputat).

Săptămâna viitoare (marți și miercuri), Potaissa Turda va evolua contra celor de la Dunărea Călărași și Minaur Baia Mare, în ultimele meciuri ale anului 2020.

POTAISSA TURDA – DOBROGEA SUD 36-32 (17-16)

Potaissa Turda: Szoke (11 goluri), Dragas (5), Pavel (4), Iancu (4), Ghiță (3), Talas (3), Pop (3), Lazăr (1), Savic (1), Cîntec (1)

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto