ariesul reghin

Sticla Arieșul Turda a terminat pe locul 7 anul 2020, în clasamentul seriei a IX-a, din cadrul ligii a treia.

MECIURILE TURDENILOR:

Etapa 1: CS Ocna Mureș – Sticla Arieșul Turda 0-2 (Cobârzan, Dan)

Sticla Arieșul Turda a început bine sezonul ligii a treia, cu o victorie pe terenul celor de la CS Ocna Mureș. Turdenii au avut și puțin noroc, reușind să deschidă scorul imediat după ce gazdele rataseră o lovitură de la 11m. Totuși, per ansamblu, Turda a părut echipa mai bună.

Etapa 2: Sticla Arieșul Turda – Avântul Reghin 1-2 (Salcău)

Turda pierde pe teren propriu meciul cu Avântul Reghin. După o primă repriză excelentă, scorul era 1-1, cu Turda ratând și un penalty pe final de repriză. Clar, în prima repriză, Sticla Arieșul Turda a fost echipa mult mai bună. Totuși, în partea a doua Sticla nu a mai „existat” pe teren și Reghinul s-a impus, scor 2-1.

Etapa 3: Industria Galda – Sticla Arieșul Turda 1-3 (Salcău, Paleoca, Cimpoeșu)

Turda câștigă cea de-a doua partidă în deplasare la rând, reușind să se impună, la Galda, scor 3-1. Desfășurată pe o ploaie torențială, Turda a reușit să revină de la 0-1, victoria fiind pe deplin meritată.

Etapa 4: Unirea Dej – Sticla Arieșul Turda 3-1 (Hetea)

Înfrângere la Dej, la capătul unui meci în care Turda a început să forțeze doar la 3-0. Totuși, după golul de 1-0 al dejenilor, Turda a ratat o ocazie imensă, iar pe contraatac, Unirea a făcut 2-0.

Etapa 6: CSO Cugir – Sticla Arieșul Turda 2-1 (Hetea)

A fost un meci bun făcut de Turda, care până la urmă putea obține mai mult, pe terenul unei echipe care avea un parcurs perfect la acea vreme. Evoluție bună din partea jucătorilor, și cu puțin mai mult noroc, Turda putea pleca cu un punct.

Etapa 7: Sticla Arieșul Turda – Sănătatea Cluj 1-2 (Lemnaru)

A fost meciul care „a adus criza” la Turda. A doua înfrângere la rând pe teren propriu, și a treia consecutivă în campionat. Sănătatea a deschis scorul, Turda a egalat repede, însă tot „virușii” au fost echipa mai bună și au câștigat cele trei puncte.

Etapa 5: Sticla Arieșul Turda – CS Hunedoara 0-0

Un meci anost, cu puține ocazii de poartă, restanța cu Hunedoara a fost un meci exact așa cum arată și scorul, 0-0. Cea mai mare ocazie a partidei le-a aparținut oaspeților care au avut o bară.

Etapa 8: Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-1 (Salcău)

Meciul din Cetate a fost unul dintre cele mai slabe ale turdenilor. Multe mingi pierdute aiurea, atacuri „duse” slab spre poarta Unirii, iar înfrângerea a venit cumva „normal”.

Etapa 9: Sticla Arieșul Turda – Unirea Ungheni 3-3 (Dan 2, Cimpoeșu)

A fost ultimul meci al lui Constantin Olariu pe banca Turzii, după o serie de șase meciuri la rând fără victorie. O primă plăcută, cu multe ocazii. Apoi, pe final de primă repriză Turda a rămas în zece oameni. Surprinzător, Turda a fost cea care a forțat în partea secundă, reușind să egaleze.

Etapa 10: Sticla Arieșul Turda – CS Ocna Mureș 4-1 (Dan 3, Lemnaru)

Cel mai bun meci din acest sezon, un meci în care Florin Dan a reușit un „perfect hattrick”. Multe ocazii, scorul putând fi mult mai mare. A fost primul pentru Artur Podar, tehnician care a revenit pe banca Turzii, după o pauză de 2 ani și jumătate.

În total, în aceste 10 etape, pentru formația turdeană au evoluat 24 de jucători. Cel mai folosit jucător a fost Victor Manu (827 minute). Apoi, în ordine: Onciu (810), Paleoca (795), Lemnaru (789), Salcău (787), Cimpoeșu (726), Ionescu (720), Chiș (683), Dan (637), Savu (630), Ciurcui (575), Cocoară (529), Băețan (292), Ititesc (259), Indreica (180), Hetea (175), Svichi (130), Marcu (91), Pop (90), Cobârzan (89), Sălăgean (83), Oltean (25), Vescan (13), Pîrv (8).

Golgheterul formației turdene este Florin Dan cu 6 reușite. Au mai marcat pentru Turda în acest campionat alți șase jucători: Salcău (3), Hetea (2), Cimpoeșu (2), Lemnaru (2), Cobârzan (1), Paleoca (1).

Trei jucători au primit cartonașe roșii în aceste zece etape: Simi Cocoară (etapa a II-a), David Ciurcui (etapa a III-a), Răzvan Ititiesc (etapa a IX-a)

Conform opiniei autorului articolului, cel mai bun jucător în aceste zece etape a fost Marius Ionescu, care a avut evoluții excelente în aproape toate partidele, cu o singură excepție.

Săptămâna viitoare, TurdaNews va face un top cu golurile marcate de turdeni în aceste zece etape.

Primul meci oficial din 2021, pentru Sticla Arieșul Turda, va avea loc pe 13 martie, când turdenii se vor deplasa la Reghin, pentru partida cu Avântul.