PRO650x200 turda news mobil

PRO1380x300 turda news

890x300 01

ariesul ocna

Sticla Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 4-1, în fața celor de la CS Ocna Mureș, într-o partidă ce a contat pentru etapa a X-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a IX-a.

Venirea lui Artur Podar, pe lângă cele trei puncte, a adus și câteva modificări în primul 11 și în așezarea pe teren a jucătorilor. Onciu a revenit în poartă, în timp ce Marcu i-a luat locul lui Manu pe partea stângă a defensivei. De asemenea, Băețan a început titular în locul lui Ciurcui.

La mijlocul terenului s-a refăcut tandemul Savu-Paleoca, care a „dus greul” în liga a patra. Lemnaru a fost mutat în spatele vârfului, în timp ce Florin Dan a rămas singur în față.

Prima ocazie a turdenilor a venit în minutul 3, când Lemnaru l-a lansat în adâncime pe Florin Dan, acesta a pătruns în careu, însă șutul său a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 12, Băețan a trimis o minge lungă pentru Florin Dan, acesta a întors în zona punctului cu var pentru Lemnaru, însă șutul fostului jucător de la Universitatea Cluj a fost blocat de Kiraly.

Primul gol al meciului a venit în minutul 16, când Florin Dan a primit o minge de la Savu, l-a driblat ușor pe Uta și a reușit să deschidă scorul cu un șut la colțul lung.

În minutul 24, Chiș a centrat perfect pentru Lemnaru, însă lovitura sa de cap a fost blocată excelent de Ignat.

Florin Dan a trecut pe lângă golul doi în minutul 26, când a fost lansat în adâncime de Salcău, însă Uta l-a blocat pe jucătorul turdean exact în momentul șutului. După o jumătate de oră de la începutul meciului, Băețan a șutat de la marginea careului, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Prima ocazie a celor de la Ocna Mureș a venit în minutul 35, însă șutul din lovitură liberă al lui Tudor Cristea a trecut peste poartă.

Golul de 2-0 a venit în minutul 41; Chiș a bătut scurt un corner, mingea a ajuns la Savu, care a retrimis la Chiș, iar din centrarea acestuia Florin Dan a reușit să marcheze.

Ultima ocazie a primei reprize le-a aparținut oaspeților, însă șutul lui Cristea a fost blocat de Marcu.

Repriza a doua a început cu ocazia lui Băețan, lovitura sa de cap trecând pe lângă poartă. În minutul 52, Cristea a executat o nouă lovitură liberă, însă mingea a trecut peste poartă.

În minutul 56, Paleoca a trimis o pasă excelentă de aproximativ 40 de m, Florin Dan a protejat în fața fundașilor adverși și a scapăt singur spre poarta lui Ignat, reușind să realizeze un „perfect hattrick”: gol cu capul, cu stângul și cu dreptul.

După doar două minute, Florin Dan putea marca și pentru 4-0, însă șutul său a fost blocat de Ignat. În minutul 59, Lemnaru a primit o mingea în careu, însă pe traiectoria șutului său s-a aflat Ciurcui.

În minutul 68, Oltean a trimis o pasă cu călcâiul pentru Savu, care a încercat o „scăriță”, însă execuția nu l-a păcălit pe Ignat.

Florin Dan a mai ratat o ocazie importantă pe final de meci, când șutul său din interiorul careului a trecut peste poartă.

Golul de 4-0 a venit în minutul 83, când Chiș a centrat din corner, Ignat a ieșit pe sub minge, iar Lemnaru a marcat cu capul.

Golul de onoare al oaspeților a venit în minutul 89, Tudor Cristea reușind să înscrie cu un șut din interiorul careului.

A fost ultimul meci pentru Sticla Arieșul Turda din anul 2020, campionatul ligii a treia urmând să se reia în luna martie a anului viitor. Formația turdeană încheie acest an cu 11 puncte din 10 meciuri și speră la o primăvară mult mai bună decât a fost această toamnă.

STICLA ARIEȘUL TURDA – CS OCNA MUREȘ 4-1 (Dan 16`, 41`, 56`, Lemnaru 83` / T.Cristea 89`)

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Chiș, Cocoară (Indreica 84`), Cimpoeșu, Marcu (Manu 65`), Savu, Paleoca, Salcău (Oltean 65`), Băețan (Ciurcui 54`), Lemnaru (Hetea 84`), Fl. Dan

CS Ocna Mureș: Ignat – Kiraly, Cseglodi (Lazăr 57`), Uta, Bartoș, Dumitru (Marcu 53`), B.Cristea (Man 65`), Vaidasigan (Moise 46`), Domșa, T.Cristea, Șumblea (Neșan 65`)