PRO1380x300 turda news

890x300 01

ariesul ungheni

124577512 3607208802633070 2531265432895343150 o

Sticla Arieșul Turda a remizat astăzi, scor 3-3, contra celor de la Unirea Ungheni, într-o partidă care a contat pentru etapa a IX-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a IX-a.

Fără Ionescu (cu probleme medicale), cu Lemnaru punct fix pe teren și cu Onciu trecut pe banca de rezerve, primele 10 minute au fost extrem de echilibrate.

În minutul 12, Trăistan a greșit o pasă în spate și Florin Dan a profitat la maxim și a reușit să deschidă scorul.

Ungheniul a reușit să egaleze în minutul 19; Roșca a trimis o minge în careu, Aldea a recentrat, iar Rotaru a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap.

La faza imediat următoare, Florin Dan a primit o minge în adâncime, a reușit să câștige duelul fizic cu Birtalan și a marcat pentru 2-1. Același Florin Dan a ratat o ocazie în minutul 23, când șutul său din interiorul careului a trecut peste poartă.

Rotaru a mai avut o ocazie în minutul 29, când șutul său a fost respins cu piciorul de Pop.

În minutul 31, Olteanu a reușit să înscrie direct din corner, Pop fiind surprins de traiectoria mingii.

În minutul 44, Roșca a executat un corner, Oprea a reluat cu capul, iar Ititesc a lovit mingea cu mâna pe linia porții: cartonaș roșu și penalty pentru Ungheni. Același Olteanu a transformat penalty-ul și oaspeții au intrat în avantaj la cabine.

În minutul 57, a intrat Paleoca în locul lui Lemnaru, iar prima ocazie a jucătorului nou intrat a venit în minutul 62, când șutul său a fost deviat în corner.

În urma cornerului rezultat, Cimpoeșu a reușit să marcheze cu capul, acesta fiind lăsat liber în careu de defensiva oaspeților. Aceeași fază s-a repetat în minutul 78, însă lovitura de cap a lui Cimpoeșu a trecut pe lângă poartă.

În minutul 83, Salcău a executat peste poartă o lovitură liberă din poziție ideală.

Pe finalul meciului, Băețan putea să îl lanseze singur cu portarul pe Hetea, însă pasa turdeanului a fost blocată de defensiva celor de la Unirea.

În prelungirile partidei, Ungheniul a trecut pe lângă victorie, Iliescu și Solymosi ratând două ocazii importante.

Surse de cadrul clubului turdean, au confirmat faptul că se discută serios despre demiterea lui Constantin Olariu, chiar înainte de ultima partidă oficială din 2020.

După jocul cu Unirea Ungheni, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, ne-a declarat: „Am avut o repriză secundă foarte bună. Am reușit să egalăm și chiar i-am dominat fizic, deși aveam un om mai puțin pe teren. Eu echipa asta o cunosc, din repriza secundă. Indiferent de cine joacă, încerc să scot cât mai mult din acest lot. Din nou, am luat trei goluri din trei faze fixe.

Acest egal este un pas de pornire spre meciul cu Ocna Mureș din etapa viitoare, unde sperăm să obținem o victorie.”

Pentru turdeni urmează partida de vinerea viitoare (ora 14:00), contra celor de la CS Ocna Mureș.

STICLA ARIEȘUL TURDA – UNIREA UNGHENI 3-3 (Dan 13`, 20`, Cimpoeșu 61` / Rotaru 19`, Olteanu 31`, 45`p)

Sticla Arieșul Turda: Pop – Chiș, Cocoară, Cimpoeșu, Manu, Savu (Vescan 77`), Ititesc, Ciurcui (Băețan 57`), Salcău, Dan (Hetea 62`), Lemnaru (Paleoca 57`)

Unirea Ungheni: Eremias – Trăistan (Iliescu 52`), Birtalan, Oprea, Olteanu (Caliani 46`), Aldea, Moț (Solymosy 81`), Roșca (Miclean 89`), Iușan, Rotaru, Coman.