PRO650x200 turda news mobil

PRO1380x300 turda news

890x300 01

ariesul unireaab

Sticla Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 1-2, pe terenul celor de la Unirea Alba Iulia, într-o partidă ce a contat pentru etapa a VIII-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a IX-a.

Turdenii au început bine partida și Lemnaru a ratat prima ocazie a întâlnirii, lovitura sa de cap trecând puțin pe lângă poarta gazdelor.

În minutul 8, Fetița a tras de la marginea careului, Onciu a respins în lateral, însă mingea a ajuns la Guț, care a reușit să deschidă scorul.

Turdenii au acuzat șocul primirii golului și au replicat prima dată în minutul 25, Ciurcui șutând slab pe poarta lui Sporea. La faza imediat următoare, Codrea și Bucurică nu l-au putut învinge pe Onciu. După doar două minute, Fetița a pasat excelent pentru Codrea, însă acesta a șutat peste poarta din interiorul careului.

În minutul 39, Cimpoeșu a centrat excelent de pe dreapta, însă lovitura de cap a lui Chișu a trecut pe lângă poartă.

În minutul 42, în urma unei centrări venit tot de pe partea dreaptă, mingea l-a lovit în braț pe Zsigmond în interiorul careului, iar din penalty-ul rezultat, Salcău a reușit egalarea.

Repriza a doua a început cu ocazia lui Paleoca (min 48), care a așteptat prea mult în careului celor de la Unirea, iar mingea șutată de acesta a trecut pe lângă poarta.

După un singur minut, Selagea a centrat perfect dintr-un corner, iar Lupșan a marcat cu capul pentru 2-1.

Tot gazdele au avut următoarea ocazie (min 78), Haj șutând pe poartă, după o acțiune a lui Fetița.

În minutul 92, Manu a centrat de pe stânga, mingea l-a depășit pe portarul celor de la Unirea, însă Giurgiu a reușit să respingă.

Ultima ocazie i-a aparținut lui Cimpoeșu care a șutat din interiorul careului, însă Sporea a reușit să devieze mingea în corner.

S-a terminat 2-1 și Sticla Arieșul Turda are un singur egal în ultimele cinci meciuri. Etapa viitoare, turdenii vor primi vizita celor de la Unirea Ungheni (vinerea viitoare, ora 14:00), în direct pe TurdaNews.

Pentru formația din Alba Iulia a evoluat și fostul jucător al turdenilor, George Mâlnă (intrat pe teren în minutul 68). În celălalt meci disputat astăzi, Unirea Dej s-a impus în fața celor de la CSO Cugir, scor 1-0.

La finalul partidei, vicepreședintele clubului turdean, Cornel Oltean a reacționat pe facebook: „Pai mă gândesc că de 4 ani merg in toate deplasările clubului după Erik (n.r. fiul său care nu a evolua în niciun minut în acest sezon), atât la juniori cât și la echipa mare, și cineva face MIȘTO pe banii mei. Și-l laudă ca fotbalist, dar îl tot pregătește că vin alții mult mai valoroși, iau banii si pleacă!! Cu jucatori REFUZATI  de toate echipele din Cluj suntem pe locul 8 din 10!! Mie PERSONAL mi-e RUȘINE!! Cred ca cineva isi bate joc de proiectul primarului Matei Cristian.”

UNIREA ALBA IULIA – STICLA ARIEȘUL TURDA 2-1 (Guț 8`, Lupșan 49` / Salcău 42`p)

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Manu, Ionescu, Cocoară, Cimpoeșu, Ciurcui (Băețan 82`), Ititesc (Savu 65`), Salcău, Chiș (Fl. Dan 73`), Paleoca (Svichi 65`), Lemnaru

Unirea Alba Iulia: Sporea – Zsigmond (David 68`), Lupșan, V.Codrea, Giurgiu, Guț (Rus 84`), Selagea, Haj, Bucurică (Circov 46`), Fetița (Morar 79`), M.Codrea (Mâlnă 68`).