PRO1380x300 turda news

890x300 01

ariesul sanatatea

124577512 3607208802633070 2531265432895343150 o

Sticla Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 1-2, pe teren propriu, confruntarea cu Sănătatea Cluj, într-un meci care a contat pentru etapa a VII-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a IX-a.

Turdenii au început excelent partida și Paleoca putea deschide scorul încă din minutul 1, șutul său fiind reținut în doi timp de Lăzăreanu.

„Virușii verzi” au replicat rapid, reușind să marcheze în minutul 5, când în urma unui corner mingea trimisă cu capul de un jucător al Sănătății a lovit bara, și a ajuns la Șumlea, care a reușit să deschidă scorul.

Lemnaru a reușit egalarea în minutul 14, cu o lovitură de cap excelentă, în urma unei centrări venite la Manu.

În minutul 37, Oltean a tras spre poartă, însă șutul său a fost blocat de Chiș. După alte șase minute, mingea a ajuns la Florin Dan care a reușit să marcheze, însă din poziție de offside.

Prima ocazie a reprizei secunde a venit în minutul 56, când Dan Matei a greșit o pasă în propria jumătate, mingea a ajuns la Lemnaru care a șutat puternic din interiorul careului, Lăzăreanu reușind să rețină în doi timpi.

În minutul 58, Ciurcui a pierdut o minge la mijlocul terenului, iar pe contraatac Ceaca a centrat perfect pentru Tilincă, care a scăpat din marcajul lui Cimpoeșu a marcat pentru 2-1.

După golul marcat de Tilincă, au iești ambii mijlocași centrali (Savu și Paleoca), intrând Marcu și Iititesc. Răzvan Ititesc a rămas în zona centrală a mijlocului, în timp ce Marcu a trecut în locul lui Salcău, acest fiind mutat în locul lui Savu.

Prima mare ocazie după golul doi al Sănătății a aparținut tot „virușilor”, Emilian Petruș ratând șutul din poziție ideală (min 85).

Cea mai mare ocazie a turdenilor în repriza a doua a venit în minutul 87, când Chiș a centrat în careu pentru Lemnaru în 6m, însă lovitura de cap a acestuia a trecut puțin pe lângă poartă.

Ultima ocazie a partidei a venit în prelungirile meciului, când Ionescu nu a putut ajunge la o minge în careu, în urma unui duel cu Dan Matei.

S-a terminat 1-2 și Sticla Arieșul Turda ajunge la cea de-a treia înfrângere consecutivă.

Marți, de la ora 15:00, este programată partida restantă cu CS Hunedoara. Meciul va fi transmis în direct pe TurdaNews.

STICLA ARIEȘUL TURDA – SĂNĂTATEA CLUJ 1-2 (Lemnaru 14` / Șumlea 5`, Tilincă 58`)

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Chiș, Cimpoeșu, Ionescu, Manu, Paleoca (Ititesc 67`), Savu (Marcu 72`), Ciurcui, Salcău, Lemnaru, Fl. Dan (Svichi 46`)

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu – Matei, Szolosi, Creț, Șumlea, Ciupe, Tilincă (E.Petruș 77`), Oltean, C.Petruș, Dioșan (Câmpean 82`), Ceaca (Lujerdean 91`)