PRO1380x300 turda news

890x300 01

potaissa botosani

124577512 3607208802633070 2531265432895343150 o

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 40-28, în fața celor de la CS Magnum Botoșani, într-o partidă ce a contat pentru etapa a X-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Formația antrenată de Horațiu Gal a început în forță partida și a marcat de patru consecutiv încă din start (4-0, min 4). Diferența a crescut constant pe tabelă, turdenii profitând din plin de experiența și valoarea superioară.

„Loviți” și de coronavirus în ultimele săptămâni, botoșănenii nu au putut ține pasul cu Turda, care avea 12 goluri avans la pauză.

În partea a doua, Potaissa a „oprit motoarele” și a jucat la conservarea rezultatului. Horațiu Gal a rulat tot lotul avut la dispoziție, turdenii având 13 marcatori în partida de azi.

S-a terminat 40-28 și Potaissa Turda acumulează 21 de puncte. Urmează o pauză mai lungă, la începutul lunii viitoare urmând să aibă loc partidele echipelor naționale.

CS MAGNUM BOTOȘANI – POTAISSA TURDA 28-40 (14-26)

Potaissa Turda: Thalmaier (6 goluri), Vereș (5), Pavel (4), Cîntec (4), Ghiță (3), Lazăr (3), Iancu (3), Zacaciurin (3), Dragas (3), Szoke (2), Talas (2), Ghivil (1), Pințoiu (1)