Vineri și sâmbătă trebuiau să se desfășoare cele cinci partide ale etapei cu numărul șase din liga a treia, seria a IX-a. Din păcate, virusul SARS-CoV-2 a permit disputarea doar a trei partide.
Meciurile Sănătatea Cluj – Industria Galda și Unirea Dej – CS Hunedoara fiind reprogramate pentru 28 octombrie, respectiv 4 noiembrie.
Unirea Ungheni a câștigat duelul cu CS Ocna Mureș, scor 2-1. Gazdele au condus cu 1-0, Ocna Mureș a reușit egalarea în ultimele 10 minute, însă „ultimul cuvânt” l-au avut tot gazdele care au reușit să câștige cele trei puncte.
Derby-ul etapei s-a desfășurat la Cugir, unde CSO și-a continuat parcursul perfect cu o victorie în fața turdenilor de la Sticla Arieșul. A fost 2-1 pentru gazde, iar la bare scorul a fost 2-1 pentru oaspeți, la capătul unui meci bun calitativ și intens disputat.
Turdenii rămân cu șase puncte în clasament, însă sunt într-o situație inedită. Din cinci meciuri jucate (au o restanță), patru partide au fost disputate în deplasare.
Unirea Alba Iulia a pierdut pe teren propriu, scor 4-1, în fața celor de la Avântul Reghin, mureșenii confirmând, încă o dată, forma excelentă din acest sezon.
La sfârșitul săptămânii se vor disputa două jocuri extrem de interensate: Sticla Arieșul Turda – Sănătatea Cluj (vineri, ora 15, în direct pe TurdaNews) și Avântul Reghin – Unirea Ungheni (derby-ul județului Mureș).
Programul restanțelor din această serie:
27 octombrie (ora 15): Sticla Arieșul Turda – CS Hunedoara
28 octombrie (ora 15): Sănătatea Cluj – Industria Galda
4 noiembrie (ora 14): Unirea Dej – CS Hunedoara
foto: Dan Henegar
Etapa 6 | |||
16.10 | 15:00 | Unirea Ungheni – CS Ocna Mureș | 2-1 |
17.10 | 15:00 | CSO Cugir – Sticla Arieșul Turda | 2-1 |
17.10 | 15:00 | Unirea Alba Iulia – Avântul Reghin | 1-4 |
28.10 | 15:00 | Sănătatea Cluj – Industria Galda | |
04.10 | 14:00 | Unirea Dej – CS Hunedoara |
Clasament:
1. | CSO Cugir | 6 | 6 | 0 | 0 | 20-5 | +15 | 18p |
2. | Unirea Dej | 5 | 4 | 0 | 1 | 12-5 | +7 | 12p |
3. | Unirea Ungheni | 6 | 4 | 0 | 2 | 10-9 | +1 | 12p |
4. | Avântul Reghin | 6 | 3 | 1 | 2 | 10-9 | +1 | 10p |
5. | Sticla Arieșul Turda | 5 | 2 | 0 | 3 | 8-8 | 0 | 6p |
6. | CS Hunedoara | 4 | 2 | 0 | 2 | 5-5 | 0 | 6p |
7. | Unirea Alba Iulia | 6 | 2 | 0 | 4 | 11-15 | -4 | 6p |
8. | Sănătatea Cluj | 5 | 2 | 0 | 3 | 5-9 | -4 | 6p |
9. | CS Ocna Mureș | 6 | 1 | 0 | 5 | 4-12 | -8 | 3p |
10. | Industria Galda | 5 | 0 | 1 | 4 | 3-11 | -8 | 1p |
Etapa 7 | ||
23.10 | 15:00 | Sticla Arieșul Turda – Sănătatea Cluj |
23.10 | 15:00 | Avântul Reghin – Unirea Ungheni |
24.10 | 15:00 | CS Ocna Mureș – Unirea Dej |
24.10 | 15:00 | Industria Galda – Unirea Alba Iulia |
24.10 | 15:00 | CS Hunedoara – CSO Cugir |