ariesul cugir

Sticla Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 1-2, pe terenul celor de la CSO Cugir, într-o partidă ce a contat pentru etapa a VI-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a IX-a.

Fără niciun un turdean în primul 11, elevii antrenați de Costică Olariu au început mai greu partida și gazdele au ratat prima ocazie în minutul 3.

În minutul 13, Lupu l-a pus la încercare pe portarul turdean cu șut, însă Onciu a fost la post.

Prima mare ocazie la poarta celor de la Cugir a venit în minutul 25, când Lemnaru a centrat de pe dreaptă, Florin Dan a reluat la colțul lung, însă mingea a lovit bara.

Cugirenii au marcat în minutul 38, când Goronea a tras puternic din colțul careului mare, reușind să îl învingă pe Onciu.

La ultima fază a primei reprize, Paleoca a centrat în careu, Opric a respins mingea greșit până la marginea careului, de unde Hetea a reușit să restabilească egalitatea.

În minutul 56, Fernandes a centrat în careu, Cimpoeșu nu a reușit să respingă, iar mingea a ajuns la Lupu care a reușit să marcheze cu un șut spectaculos la colțul lung.

Turdenii puteau restabili egalitatea în minutul 65, când Lemnaru a scăpat spre poarta lui Opric și a tras puternic din lateral dreapta, mingea a lovit bara, apoi a ajuns la Svichi, însă șutul acestuia a fost blocat de Grozav.

Cugirenii au lovit și ei bara în minutul 71, când antrenorul-jucător, Lucian Itu, a primit o minge în careu, a reușit să preia de lângă Cimpoeșu, s-a întors spre poartă și a tras puternic în transversală.

Abia în minutul 73 a intrat și primul turdean pe teren, Savu intrând în locul Lemnaru, iar Paleoca a trecut în atac lângă Svichi, intrat și el pe teren în partea secundă în locul lui Florin Dan.

S-a terminat 1-2 și Sticla Arieșul Turda rămâne cu șase puncte după cinci meciuri, patru dintre ele fiind disputate în deplasare.

De remarcat a fost evoluția lui Ionescu pe faza defensivă, jucător care a câștigat majoritatea duelurilor cu jucătorii adverși.

CSO CUGIR – STICLA ARIEȘUL TURDA 2-1 (Goronea 38`, Lupu 56` / Hetea 45+2`)

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Chiș, Cimpoeșu, Ionescu, Manu, Paleoca, Hetea (Băețan 87`), Ciurcui, Salcău, Lemnaru (Savu 73`), Fl. Dan (Svichi 58`)

CSO Cugir: Opric – Fernandes, Grozav, Ștefan, Taban, Dușmanu (Casian 90`), Contra, Goronea (Itu 60`), Neagu (Păcurar 60`), Șăucă, Lupu (Cioargă 67`)