potaissa bacau

Potaissa Turda s-a impus în această dimineață, scor 32-23, în fața celor de la CSM Bacău, într-o partidă ce a contat pentru etapa a IX-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Jucătorii antrenați de Horațiu Gal au început perfect meciul și au reușit să marcheze primele patru goluri ale întâlnirii, Talas și Pavel marcând de câte două ori. După doar zece minute diferența era de cinci goluri (8-3).

Băcăuanii au avut puterea să revină la trei goluri (9-6, min 13), însă Turda a refăcut rapid diferența pe tabela de marcaj (14-9, min 24). Diferența s-a menținut până la pauză, când Turda avea un avantaj de cinci goluri (16-11).

Repriza a doua s-a desfășurat după aceleași coordonate, Turda distanțându-se constant pe tabelă. Cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 52, când Potaissa avea un avantaj de 12 goluri (29-17).

Pe final de meci, băcăuanii au reușit să mai reducă din ecart și s-au apropiat la nouă goluri.

S-a încheiat 32-23 și Potaissa Turda acumulează 18 puncte (fără cele 3 din meciul cu Focșaniul). Rezultatele formațiilor care nu au participat la turneu, încă nu au apărut pe site-ul oficial al FRH.

Deocamdată, următorul meci din Liga Zimbrilor nu se știe când se va desfășura.

POTAISSA TURDA – CSM BACĂU 32-23 (16-11)

Potaissa Turda: Talas (7 goluri), Pavel (5), Vereș (4), Dragas (4), Pop (3), Cîntec (2), Iancu (2), Szoke (1), Thalmaier (1), Lazăr (1), Pințoiu (1), Ghiță (1)