potaissa buzau

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 34-30, în duelul cu HC Buzău, într-o partidă ce a contat pentru etapa a VIII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Buzoienii au început bine meciul și s-au distanțat la două goluri după primele 9 minute (6-4). Dumitrana și Mironescu au mai marcat de două ori, iar diferența a crescut la trei goluri (8-5, min 10).

Turdenii au „apăsat pe accelerație” și după doar 5 minute au reușit să egaleze (10-10). Au urmat alte două goluri ale Buzăului (12-10, min 18), dar Turda a preluat conducere după trei goluri consecutive marcate de Pavel, Cîntec și Ghiță.

Potaissa a beneficiat din plin de perioada bună și s-a distanțat la trei goluri (15-18, min 29).

Diferența la pauză a fost de două goluri avans pentru Turda (17-19).

Experiența și omogenitatea superioară a Turzii s-a văzut din plin în partea secundă, când după doar cinci minute, Potaissa avea un avans de cinci goluri (22-17).

Din acel moment, diferența s-a menținut constantă, Potaissa gestionând perfect finalul de meci.

De remarcat a fost evoluția lui Cristi Ghiță, autor a 11 goluri, dar și a portarului George Șelaru, care a avut câteva intervenții excelente.

S-a terminat 34-30 și Turda acumulează 15 puncte din șapte etape. Mâine, de la ora 10:30, Potaissa va evolua contra celor de la CSM Bacău.

HC BUZĂU – POTAISSA TURDA 30-34 (17-19)

Potaissa Turda: Ghiță (11 goluri), Dragas (5), Talas (4), Thalmaier (4), Cîntec (4), Pavel (2), Savic (1), Szoke (1), Ghivil (1), Pop (1).