potaissa vaslui 1

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 34-29, în fața celor de la CSM Vaslui, într-o partidă ce a contat pentru etapa a VIII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Elevii antrenați de Horațiu Gal au început bine meciul și au trecut la conducere încă din start, iar după zece minute aveau un avantaj de trei goluri (8-5). Experiența superioară a turdenilor s-a văzut în pe parcursul primei reprize, aceștia gestionând perfect avantajul de pe tabelă.

La pauză, Turda avea un avantaj de patru goluri (18-14).

Jucătorii moldavi au început excelent partea secundă, și au reușit să se apropie la un singur gol (20-19, min 36), însă jucătorii Potaissei au reușit într-un singur minut să restabilească o diferență de trei goluri (22-19, min 37).

Cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 50, când Turda avea un avantaj de șase goluri pe tabelă (29-23).

Finalul de meci a fost unul destul de liniștit, Potaissa Turda reușind să se impună, scor 34-29.

Pentru turdeni urmează o zi de pauză, iar sâmbătă (18:15) va avea loc partida cu HC Buzău.

POTAISSA TURDA – CSM VASLUI 34-29 (18-14)

Potaissa Turda: Ghiță (9 goluri), Pavel (8), Cîntec (4), Thalmaier (3), Pințoiu (3), Talas (3), Pop (1), Vereș (1), Iancu (1), Ghivil (1).