fbpx

 
 
Scrie un comentariu

potaissa dinamo

În această perioadă, la Sfântu Gheorghe, se desfășoară partidele celui de-al doilea turneu din Liga Zimbrilor. Turneul cuprinde etapele IV – IX și se va încheia duminică, 11 octombrie.

De la acest turneu lipsesc CS Magnum Botoșani și CSM Bacău, cele două echipe având mari probleme cauzate de noul coronavirus.

Turneul a debutat chiar cu marele derby dintre Dinamo București și Potaissa Turda, ocupantele primelor două locuri din sezonul trecut. Bucureștenii s-au impus, scor 29-26, la capătul unui meci spectaculos.

Buzăul a terminat la egalitate meciul cu Steaua, 28-28, trupa antrenată de Pero Milosevic, fiind surpriza plăcută a acestui debut de sezon.

Vasluiul a câștigat duelul cu CSM Făgăraș, scor 26-23, în timp ce Constanța a câștigat celălalt derby al zilei, 30-27 cu CSM București.

Focșaniul s-a impus în fața Sucevei (26-19), iar Călărașiul a acumulat șase puncte după duelul cu CSM Reșița.

Ziua a doua (luni) a avut parte și de un meci amânat. Meciul dintre CSM Focșani și Dobrogea Sud a fost amânat, vrâncenii având un jucător suspect de COVID-19. Toată delegația celor de la Focșani și-a făcut testul COVID, iar în cazul în care rezultatele vor fi negative, meciul se va juca, cel mai probabil, vineri.

Ziua de ieri a fost deschisă tot de Turda, Potaissa reușind o victorie contra celor de la CSU Suceava, scor 34-24.

Buzăul a câștigat la limită (28-29) duelul cu CSM Făgăraș, în timp ce Minaur s-a impus în fața Reșiței (27-24) și rămâne cu victorii pe linie.

CSM București a câștigat meciul cu Dunărea Călărași (22-20), în timp ce Dinamo „nu a avut milă” de CSM Vaslui (40-26).

Mâine și poimâine sunt programate partidele etapelor cu numărul 6 și 7, unde vom avea câteva dueluri extrem de interesante: CSM Focșani – Potaissa Turda (în cazul în care testele focșănenilor vor ieși negative), CSM București – Minaur, Buzău – Dinamo, Minaur – Dobrogea Sud sau Poli – CSM București.

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto

Etapa 4   
04.1011:00Potaissa Turda - Dinamo București26-29
04.1013:45HC Buzău - Steaua București 28-28
04.1016:30CSM Vaslui - CSM Făgăraș26-23
04.1016:30CSM București - AHC Dobrogea Sud27-30
04.1019:15CSM Focșani - CSU Suceava26-19
04.1019:15CSM Reșița - Dunărea Călărași 21-31
  CSM Bacău - Poli Timișoara 
  Magnum Botoșani - Minaur Baia Mare 

 

Etapa 5   
05.1013:45CSU Suceava - Potaissa Turda24-34
05.1013:45CSM Făgăraș - HC Buzău28-29
05.1016:30AHC Dobrogea Sud - CSM Focșaniamânat
05.1016:30Minaur Baia Mare - CSM Reșița27-24
05.1018:25Dunărea Călărași - CSM București20-22
05.1019:15Dinamo București - CSM Vaslui40-26
  Poli Timișoara - Magnum Botoșani 
  Steaua București - CSM Bacău 

Clasament:

1.Dinamo București5500161-1293215p
2.AHC Dobrogea Sud4400111-842712p
3.CSM București5401134-1151912p
4.Minaur Baia Mare4400112-971512p
5.HC Buzău5311129-123610p
6.Potaissa Turda5302151-134179p
7.Steaua București4220111-10838p
8.Dunărea Călărași5203132-12486p
9.CSM Focșani420290-8466p
10.Poli Timișoara310279-7813p
11.CSM Bacău310278-80-23p
12.CSM Făgăraș5104132-144-123p
13.CSM Vaslui4103100-115-153p
14.CSU Suceava5014121-151-301p
15.CSM Reșița5005104-133-290p
16.CS Magnum Botoșani300367-99-320p

 

Etapa 6  
07.1011:00CSM Vaslui - CSU Suceava
07.1013:45CSM Reșița - Poli Timișoara
07.1016:30CSM Focșani - Potaissa Turda
07.1016:30HC Buzău - Dinamo București
07.1018:25CSM București - Minaur Baia Mare
07.1019:15AHC Dobrogea Sud - Dunărea Călărași
  CSM Bacău - CSM Făgăraș
  Magnum Botoșani - Steaua București

 

Etapa 7  
08.1011:00Steaua București - CSM Reșița
08.1013:45CSU Suceava - HC Buzău
08.1013:45Potaissa Turda - CSM Vaslui
08.1016:30Dunărea Călărași - CSM Focșani
08.1016:30Poli Timișoara - CSM București
08.1018:25Minaur Baia Mare - AHC Dobrogea Sud
  CSM Făgăraș - Magnum Botoșani
  Dinamo București - CSM Bacău

viamso mesaj fb

banner caribic 012019

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator

Echipa TurdaNews

Gelu FLOREA
Manager/Jurnalist
Daciana DERDA
Jurnalist
Florin CRIȘAN
Jurnalist
Alexandra MOCEAN
Jurnalist
Eugen POP
Jurnalist
Iulia FLOREA
Administrativ/Contabilitate