turda suceavameci

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 34-24, în fața celor de la CSU Suceava, într-o partidă care a contat pentru etapa a V-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Elevii antrenați de Horațiu Gal au început excelent partida, reușind să marcheze primele trei goluri (3-0, min 4). Turda a continuat să își mărească diferența de pe tabelă, Thalmaier marcând pentru 9-4, la mijlocul primei reprize.

De la scorul de 8-13 (min 22), bucovinenii au reușit să marcheze de trei ori la rând și s-au apropiat la doar două goluri (11-13, min 25). Finalul primei reprize a fost unul echilibrat, diferența de două goluri de pe tabelă menținându-se până la pauză.

La fel de echilibrate au fost și primele șapte minute din repriza secundă (17-19, min 37), până la eliminarea lui Kobzii.

Potaissa a reușit să marcheze de șapte ori la rând (17-26, min 45), iar soarta meciului era jucată. De menționat și evoluțiile foarte bune ale celor doi portari, Șelaru și Irimuș.

Finalul de meci a fost unul liniștit, Turda rulând tot lotul avut la dispoziție, având în vedere partidele următoare de la Sfântu Gheorghe.

S-a terminat 34-24 pentru Turda, care așteaptă duelul cu CSM Focșani de miercuri (16:30).

CSU SUCEAVA – POTAISSA TURDA 24-34 (14-16)

Potaissa Turda: Szoke (7 goluri), Thalmaier (6), Cîntec (5), Pavel (4), Ghiță (4), Vereș (2), Pințoiu (2), Talas (2), Pop (1), Savic (1)

5.CSM București4301112-95179p
6.Minaur Baia Mare330085-73129p