potaissa dinamo

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 26-29, în fața celor de la Dinamo București, într-o partidă ce s-a desfășurat la Sfântu Gheorghe și care a contat pentru etapa a IV-a din Liga Zimbrilor.

Răzvan Pavel a marcat primul în partida din Covasna, însă Dinamo a revenit rapid și a înscris de două ori. Dinamoviștii au continuat jocul bun și s-au desprins la trei goluri (3-6, min 9). A fost rândul turdenilor să forțeze, iar elevii antrenați de Horațiu Gal au marcat de trei ori consecutiv (6-6, min 10). „Câinii” au reușit, din nou, să pună trei goluri avans (9-12, min 21), însă finalul reprizei a aparținut Potaissei, care a recuperat două goluri până la pauză (13-14). Ultimul gol al reprizei, înscris de Daniel Pop, a fost marcat în momentul în care Potaissa avea doi oameni în minus pe teren.

Începutul reprizei secunde a fost în același ton cu prima repriză, Dinamo s-a desprins la trei goluri (13-16, min 32), însă Turda a reușit să revină (16-16, min 36).

S-a mers „cap la cap” până în minutul 40, când Turda a avut din nou doi oameni în minus, iar Dinamo a reușit să se desprindă (18-23, min 47). Bucureștenii au reușit să mențină diferența pe tabelă, ajutați și de intervențiile lui Saied, care a închis poarta în mai multe rânduri.

Pe final de meci, Turda a trecut în apărare avansată și au reușit să se apropie la două goluri (24-26, min 58). Totuși, Dinamo a gestionat bine finalul de meci și a reușit să se impună, scor 29-26.

Pentru Turda urmează partida de mâine (13:45), contra celor de la CSU Suceava.

POTAISSA TURDA – DINAMO BUCUREȘTI 26-29 (13-14)

Potaissa Turda: Pavel (6 goluri), Thalmaier (4), Ghiță (4), Talas (3), Pop (3), Pințoiu (2), Rohozneanu (1), Lazăr (1), Szoke (1), Iancu (1)