ariesul dej

Sticla Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 1-3, pe terenul celor de la Unirea Dej, într-o partidă ce a contat pentru etapa a IV-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a IX-a.

Prima repriza a fost una echilibrată, fără mari ocazii la cele două porți. Totuși, Unirea a fost echipa care a „condus” ostilitățile la mijlocul terenului.

Cea mai importantă ocazie a primei reprize a venit în minutul 37, când Pop a pătruns în careu, însă și-a închis unghiul.

Repriza secundă a început cu ocazia lui Paloeca, care a reluat cu capul peste poartă o centrare venită în urma unui corner.

În minutul 53, dejenii au ratat o ocazie imensă; Frăsineanu a pătruns pe partea stângă, a centrat în careu, însă Cocian a trimis în plasa laterală din poziției ideală.

Primul gol a venit în minutul 55, când în urma unui corner Kereki a recentrat cu capul, mingea a ajuns la Rus care a reușit să deschidă scorul. Totuși, la prima centrare, arbitrul trebuia să fluiere un fault în atac asupra lui Ionescu.

După doar un minut turdenii au ratat o ocazie imensă, Farcaș reușind să intervină excelent în fața lui Băețan. Unirea e plecat rapid pe contra-atac, mingea a ajuns la Cocian, care a reușit să marcheze pentru 2-0.

Se putea face 3-0 în minutul 61, când după o greșeală a lui Cimpoeșu, mingea a ajuns la Cătinean care a tras, din poziție de unu la unu, mult peste poarta lui Onciu.

Turdenii au replicat prin Paleoca (min 63), însă șutul său a fost respins de Farcaș.

Golul trei a venit în minutul 70, când Salcău a marcat în propria poartă, după o centrare de pe stânga.

Arieșul a reușit să marcheze în minutul 86, în urma unei acțiuni a lui Hetea. Lemnaru putea face 3-2 în minutul 87, însă mingea trimisă cu capul de atacantul Turzii a lovit bara transversală.

S-a terminat 3-1 și Sticla Arieșul Turda rămâne cu șase puncte după patru etape. Meciul următor, turdenii vor primi vizita celor de la CS Hunedoara.

UNIREA DEJ – STICLA ARIEȘUL TURDA 3-1 (Rus 55`, Cocian 57`, Salcău 70`a / Hetea 86`)

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Chiș, Cimpoeșu (Indreica 64`), Ionescu, Manu (Marcu 82`), Paleoca, Savu (Hetea 70`), Băețan (Pîrv 82`), Salcău, Lemnaru, Fl. Dan (Svichi 82`)

Unirea Dej: Farcaș – Papp, Vomir, Kereki, Rus, Cătinean, Cocian, Ad.Pop, Blaj, An.Pop, Frăsineanu. Au mai evoluat: Peter, B.Pop, Giurgean, Sabo