potaissa toulouse 1

Potaissa Turda a pierdut în această seară, scor 27-31, pe terenul celor de la FENIX Toulouse, în manșa retur, a turului II preliminar din European Handball League.

Francezii au început perfect partida, iar în minutul 7 aveau deja un avantaj de patru goluri (4-0). Turda a revenit rapid, Thalmaier, Cîntec, Pavel și Szoke reușind să marcheze, iar Potaissa a reușit să egaleze (4-4, min 11).

Toulouse a reușit să marcheze de trei ori la rând (7-4, min 13), iar diferența s-a menținut constantă pe tabelă. Finalul primei reprize le-a aparținut celor de la FENIX, care au marcat de trei ori la rând (17-12).

Thalmaier și Ghiță au marcat primele goluri ale reprizei secunde (17-14, min 33), însă francezii au reușit să echilibreze partida.

Mijlocul reprizei secunde a aparținut Turzii, iar elevii antrenați de Horațiu Gal au reușit să se apropie la două goluri (24-22, min 47).

Antrenorul francez a cerut time-out, iar la reluare Toulouse a marcat de cinci ori la rând fără să primească vreun gol (29-22, min 52), reușind să „rezolve calificare” cu opt minute înainte de final.

Finalul de meci a aparținut Potaissei, care s-a apropiat la patru goluri.

S-a terminat 31-27 și Potaissa Turda părăsește cu capul sus competiția, după ce a fost eliminată de o echipă care a terminat pe locul 5 cel mai puternic campionat de handbal din lume.

Pentru turdeni urmează revenirea în țară, iar duminică (ora 11:00), va avea loc partida cu Dinamo București, în primul meci al turneului de la Sfântu Gheorghe (4-11 octombrie), unde se vor desfășura șase partide.

FENIX TOULOUSE – POTAISSA TURDA 31-27 (17-12)

Potaissa Turda: Ghiță (7 goluri), Szoke (4), Thalmaier (4), Cîntec (3), Talas (3), Pințoiu (2), Pavel (2), Ghivil (1), Pop (1).

FENIX Toulouse: Ilic (9 goluri), Abdi (6), Steins (4), Chelle (4), Kempf (3), Jakobsen (1), Borzas (1), Soudry (1), Martins (1), Ben Halima (1)

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto