Marți, miercuri și joi s-au desfășurat partidele etapelor cu numărul 1, 2 și 3 din cadrul noului sezon din Liga Zimbrilor.
Meciurile s-au desfășurat în două săli din Sfântu Gheorghe, câte opt pe zi.
Primul meci al noului sezon a fost cel dintre Minaur și CSM Vaslui, maramureșeni reușind să se impună, scor 28-23. De altfel, Minaur este una dintre cele patru echipe cu maxim de puncte, reușind să câștige și celelalte două partide: 25-23 cu HC Buzău și 32-27 cu CSM Bacău.
Celelalte echipe cu maximum de puncte sunt: Dobrogea Sud (22-19 cu CSM Bacău, 30-17 cu Magnum Botoșani și 29-21 cu CSM Reșița), CSM București (34-22 cu Magnum Botoșani, 34-32 cu CSM Reșița și 27-20 cu CSM Focșani) și Dinamo București (29-25 cu CSM Făgăraș, 23-22 cu CSM Focșani și 40-30 cu CSU Suceava).
Potaissa Turda a câștigat duelul din prima zi, scor 28-24, în fața celor de la Poli Timișoara. Turdenii au pierdut meciul cu Steaua, scor 28-27 și au câștigat în ultima zi, scor 36-29, în fața celor de la CSM Făgăraș.
Prima mare surpriză a avut loc chiar în etapa inaugurală, când CSU Suceava a remizat în meciul cu Steaua București, scor 24-24. De altfel, acesta a fost singurul punct obținut de cele două promovate (CSU Suceava și CS Magnum Botoșani).
Trei echipe nu au niciun punct după primele trei meciuri: CSM Reșița (15-22 cu CSM Focșani, 23-34 cu CSM București și 21-29 cu Dobrogea Sud), CSM Vaslui (23-28 cu Minaur, 22-33 cu Poli Timișoara, 29-31 cu Steaua București) și CS Magnum Botoșani (22-34 cu CSM București, 17-30 cu Dobrogea Sud și 38-25 cu Dunărea Călărași).
Următorul turneu este programat la începutul lunii octombrie, când se vor juca șase etape în nouă zile.
Etapa 1 | |||
15.09 | 11:00 | Minaur Baia Mare – CSM Vaslui | 28-23 |
15.09 | 12:00 | CSM Reșița – CSM Focșani | 15-22 |
15.09 | 13:30 | Dunărea Călărași – HC Buzău | 20-21 |
15.09 | 14:30 | Steaua București – CSU Suceava | 24-24 |
15.09 | 16:00 | AHC Dobrogea Sud – CSM Bacău | 22-19 |
15.09 | 17:00 | Poli Timișoara – Potaissa Turda | 24-28 |
15.09 | 18:25 | CSM Făgăraș – Dinamo București | 25-29 |
15.09 | 19:30 | CSM București – CS Magnum Botoșani | 34-22 |
Etapa 2 | |||
16.09 | 10:15 | CSM Bacău – Dunărea Călărași | 30-26 |
16.09 | 11:15 | CS Magnum Botoșani – AHC Dobrogea Sud | 17-30 |
16.09 | 13:00 | CSM Vaslui – Poli Timișoara | 22-33 |
16.09 | 14:00 | HC Buzău – Minaur Baia Mare | 23-25 |
16.09 | 15:40 | CSU Suceava – CSM Făgăraș | 24-27 |
16.09 | 17:00 | Potaissa Turda – Steaua București | 27-28 |
16.09 | 18:25 | CSM Focșani – Dinamo București | 22-23 |
16.09 | 19:45 | CSM Reșița – CSM București | 23-34 |
Etapa 3 | |||
17.09 | 10:15 | CSM Făgăraș – Potaissa Turda | 29-36 |
17.09 | 11:15 | Dunărea Călărași – CS Magnum Botoșani | 35-28 |
17.09 | 13:00 | Dinamo București – CSU Suceava | 40-30 |
17.09 | 14:00 | AHC Dobrogea Sud – CSM Reșița | 29-21 |
17.09 | 15:40 | Poli Timișoara – HC Buzău | 22-28 |
17.09 | 17:00 | CSM București – CSM Focșani | 27-20 |
17.09 | 18:25 | Steaua București – CSM Vaslui | 31-29 |
17.09 | 19:45 | Minaur Baia Mare – CSM Bacău | 32-27 |
Clasament:
1. | AHC Dobrogea Sud | 3 | 3 | 0 | 0 | 81-57 | 24 | 9p |
2. | CSM București | 3 | 3 | 0 | 0 | 85-65 | 20 | 9p |
3. | Dinamo București | 3 | 3 | 0 | 0 | 92-77 | 15 | 9p |
4. | Minaur Baia Mare | 3 | 3 | 0 | 0 | 85-73 | 12 | 9p |
5. | Steaua București | 3 | 2 | 1 | 0 | 83-80 | 3 | 7p |
6. | Potaissa Turda | 3 | 2 | 0 | 1 | 91-81 | 10 | 6p |
7. | HC Buzău | 3 | 2 | 0 | 1 | 72-67 | 5 | 6p |
8. | Poli Timișoara | 3 | 1 | 0 | 2 | 79-78 | 1 | 3p |
9. | Dunărea Călărași | 3 | 1 | 0 | 2 | 81-81 | 0 | 3p |
10. | CSM Focșani | 3 | 1 | 0 | 2 | 64-65 | -1 | 3p |
11. | CSM Bacău | 3 | 1 | 0 | 2 | 78-80 | -2 | 3p |
12. | CSM Făgăraș | 3 | 1 | 0 | 2 | 81-89 | -8 | 3p |
13. | CSU Suceava | 3 | 0 | 1 | 2 | 78-91 | -13 | 1p |
14. | CSM Reșița | 3 | 0 | 0 | 3 | 59-75 | -16 | 0p |
15. | CSM Vaslui | 3 | 0 | 0 | 3 | 74-92 | -18 | 0p |
16. | CS Magnum Botoșani | 3 | 0 | 0 | 3 | 67-99 | -32 | 0p |